ازدواج در ترکیه یکی از شیوه های دریافت کارت اقامت در ترکیه است. باتوجه به افزایش روابط بین المللی در سال های اخیر و افزایش ازدواج هایی که میان تبعه کشورهای مختلف صورت می‌گیرد بررسی قوانین کشورها در زمینه ازدواج، حائز اهمیت است. درچند سال اخیر نیز شاهد افزایش مسافرت و مهاجرت ایرانیان به ترکیه بوده‌ایم. این مسئله ازدواج برخی از شهروندان ایرانی با اتباع ترکیه را به دنبال داشته است.

حال سوالات مختلفی در این زمینه مطرح می‌شود؛ قوانین ازدواج در ترکیه چیست؟ شرایط ازدواج مرد ایرانی با زن ترکی چگونه است؟ آیا زن ایرانی می‌تواند با مرد ترک ازدواج کند؟ چه مدارکی برای ثبت ازدواج یک ایرانی با تبعه ترکیه لازم است؟ آیا ازدواج با تبعه ترک منجر به اخذ اقامت می‌گردد؟ موارد فوق نمونه سوالاتیست که در باب شرایط و قوانین ازدواج در ترکیه مورد بررسی واقع می‌شوند.

شرایط ازدواج در ترکیه

قوانین ازدواج در ترکیه

همانطور که می‌دانید شما در زمان ازدواج با تبعه خارجی باید قوانین ازدواج در هر دو کشور را اجرا کنید در غیر این صورت ممکن است توسط مقامات هر دو کشور با شما برخورد جدی شود. باتوجه به اینکه طبق قوانین ایران، شرایط سخت گیرانه‌ای برای ازدواج یک ایرانی با اتباع کشورهای غیر مسلمان وجود دارد بسیاری از افراد به ازدواج در کشوری همچون ترکیه گرایش پیدا می‌کنند.

طبق قوانین ترکیه افراد باید به سن 18 سال تمام رسیده باشند تا بتوانند برای ازدواج اقدام کنند. اگر ازدواج در صحنه بین الملل است (به عنوان مثال ازدواج یک ایرانی و ترکی) باید تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی را هم داشته باشند. فرد همچنین باید دارای گواهی تجرد باشد در غیر این صورت امکان ازدواج ندارد.

گواهی تجرد حتی برای مرد نیز لازم الاجراست چرا که طبق قوانین ترکیه، چند همسری برای مردان نیز غیرقانونی و جرم است. اگر فرد قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته باشد یا همسرش فوت نموده است باید گواهی طلاق یا فوت همسر را هم ارائه کند.

البته مردان می‌توانند به محض ارائه گواهی مورد نظر ازدواج کنند، اما یک زن مطلقه یا بیوه باید حداقل 300 روز بعد از طلاق یا فوت همسر صبر کند و سپس برای ازدواج با مرد ترکی اقدام نماید.

شرایط ازدواج مرد ایرانی در ترکیه

یک مرد ایرانی می‌تواند در ترکیه مبادرت به انتخاب همسر نماید. اگر همسر شما دارای پاسپورت ترکیه باشد شرایط مناسبی جهت دریافت کارت اقامت در ترکیه خواهید داشت. در این شرایط شما باید شرایط و قوانین فوق را در خصوص ازدواج مرد ایرانی در ترکیه رعایت کنید. سوالی که مطرح می‌گردد این است که آیا زن ایرانی می‌تواند در ترکیه ازدواج نماید؟

پاسخ سوال فوق مثبت می‌باشد. زن ایرانی می‌تواند همانند مرد ایرانی با تبعه ترک ازدواج کرده و کارت اقامت ترکیه را به دست آورد. دقت کنید که ازدواج مورد نظر باید با فردی ترکی که تبعه این کشور است صورت گیرد و در کشور ترکیه نیز ثبت گردد.

ازدواج شما با یک پناهنده در کشور ترکیه نمی‌تواند منجر به دریافت کارت اقامت ترکیه گردد و یا حداقل اینکه پروسه دریافت این کارت را به شدت طولانی و پرماجرا می‌کند.

درترکیه اذن پدر برای ثبت ازدواج لازم نیست. در واقع علاوه بر مرد، زن ایرانی هم نیازی به اخذ اجازه از پدر خود برای ازدواج با مرد ترک ندارد اما باتوجه به اینکه اخذ گواهی تجرد در ایران برای دخترانی که تاکنون ازدواج نکرده‌اند منوط به اجازه پدر است می‌توان گفت تا حدودی اذن پدر نیز در این ازدواج تاثیرگذار خواهد بود. البته نمی‌توان گفت عدم اذن پدر می‌تواند برنامه ازدواج را کاملا منحل کند، اما می‌تواند پروسه مورد نظر را طولانی‌تر نماید.

ازدواج در طبیعت

مدارک لازم برای ازدواج در ترکیه

شما برای ثبت ازدواج در ترکیه به ارائه مدارک هویتی و نامه تمکن مالی نیاز دارید. ثبت ازدواج در ترکیه چندان طول نمی‌کشد و اگر نخواهید پروسه طولانی خواستگاری، نامزدی و عقد را همانند ایران اجرا کنید حتی در مدت زمان یک هفته نیز اجرایی می‌شود. مسئله مهم در این زمینه، ثبت ازدواج در ترکیه و حضور طرفین در ترکیه برای عقد است. شما برای این امر مهم نیاز به مدارک ذیل خواهید داشت:

  • پاسپورت معتبر و مدت دار برای زوجین
  • 2 قطعه عکس از زوجین
  • شناسنامه و مدارک هویتی زوجین
  • اخذ گواهی تجرد برای متقاضی و همسر
  • گزارشات آزمایش خون در خصوص بیماری های ارثی و ژنتیکی

نکته: ازدواج شما باید حتما در کنسولگری ایران ثبت گردد و همه مدارک فوق نیز برای ثبت ازدواج در کنسولگری لازم می‌باشد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

همانطور که در خلال مباحث فوق مشخص گردید امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج وجود دارد، اما مسئله مهم این است که اگر برای دولت ترکیه ثابت شود هدف و انگیزه شما برای ازدواج در ترکیه، صرفا اخذ اقامت این کشور بوده است مزایای این امر مهم را از دست خواهید داد.

اگر ازدواج شما واقعی و برای تشکیل زندگی است تقریبا 5 سال زمان نیاز دارید تا بتوانید کارت شهروندی ترکیه را دریافت نمایید؛ البته پیش از آن می‌توانید با داشتن کارت اقامت موقت مبادرت به فعالیت و زندگی در ترکیه نمایید اما اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه نیازمند زندگی مشترک 5 ساله شما با تبعه ترک است.

نکته حائز اهمیت این است که فرد در صورتی می‌تواند بعد از پنج سال درخواست پاسپورت و شهروندی ترکیه را بدهد که ثابت نماید به زبان ترکی مسلط شده و آداب و رسوم این کشور (نظم عمومی‌جامعه اعم از نظم قانونی یا عرفی) را رعایت می‌کند. در این زمینه بهتر است از یک وکیل مهاجرت و موسسه مهاجرتی با اعتبار بالا کمک بگیرید.

در خصوص مسائل حقوقی این زمینه سوال دارید؟

تراست گلوبال با در اختیار داشتن وکلای مجرب ترک و ایرانی در خصوص ازدواج در کشور های مختلف آماده خدمت رسانی به تمامی فارسی زبانان است، تنها کافیست با ما تماس بگیرید.