این روز ها که بازار خرید و فروش ملک در ترکیه داغِ داغ است خیلی از ایرانیان قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارند. اما این بازار هم مثل هر بازار دیگری اصطلاحات و عبارات مخصوص خود را دارد که شما با دانستن این اطلاعات قطعا می توانید تصمیمی دقیق تر و بهتر بگیرید. به طور مثال وقتی آگهی های خرید خانه در ترکیه را در وبسایتی مشاهده می کنید ممکن است در مورد آن خانه اصطلاحاتی به کار رفته باشد که اگر مسلط به آنها نباشید، دقیق متوجه نمی شوید که چگونه بین آگهی های مختلف و قیمت آنها مقایسه انجام دهید. همچنین شما عزیزان می توانید با کلیک بر عبارت “شرایط خرید ملک در ترکیه 2020” از قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه مطلع شوید.

راهنمای جامع بازار ملک ترکیه

 1.     یک ساختمان است که شامل واحدهای ۱، ۲، ۳، یا ۴ تخت خوابه است. یک آپارتمان تک، خود یک dairesi (به زبان ترکیه ‌ای) نامیده می‌شود. زندگی آپارتمانی در ترکیه رایج است، بنابراین؛ خریداران بالقوه انتخاب ‌های زیادی دارند.
 2.     بسیاری از مهاجرین زمانی که به ترکیه مهاجرت می ‌کنند، به دنبال املاکی با باغچه هستند که در زبان ترکیه BAHÇE نامیده می‌شود. آن‌ ها فقط مسئول آن هستند. اگر افراد بجای آن فقط آپارتمان بخرند، آن‌ ها به باغچه ‌هایی با مناظر عمومی دسترسی خواهند داشت که تمام صاحبان آپارتمان از آن مراقبت می ‌کنند.
 3.     هر ساختمانی با بیش از شش واحد آپارتمانی باید پایبند به قانون مالکیت مشترک ترکیه باشد. این قانون مراقبت از مناطق همگانی مثل راهروها، استخرهای شنا، امنیت در محل، باغچه ‌ها، و امکانات رفاهی را پوشش می ‌دهد. صاحبان آپارتمان، یک کمیته و یک مدیر (به زبان ترکیه ‌ای Yonetici) انتخاب می ‌کنند تا امور مالی، کارها و جزییات را اداره کنند.
 4.     زمانی که شما صاحب ملکی در ترکیه می ‌شوید، خرید DEPREMSigorta که بیمه زلزله است، اجباری است. قیمت آن بر اساس متراژ آپارتمان یا ویلای شما است. همزمان، شما می ‌توانید پوشش بیمه خود را تا شامل کردن آتش ‌سوزی، خسارت و سرقت افزایش دهید.
 5.     ترکیه صنعت برق خود را خصوصی ‌سازی کرده است. هر خانوار یک کنتور دارد که به صورت ماهانه قرائت می‌شود، و هزینه مربوطه به طور خودکار صادر می ‌گردد. صاحبان ملک می ‌توانند آن را به صورت آنلاین، با حساب بدهی مستقیم یا در اداره برق منطقه ای خود، پرداخت نمایند. بر اساس توافق نامه، برخی صاحبان ملک روی تعرفه واحد و برخی دیگر نیز روی سه تعرفه مصرف برق قرار می گیرند.
 6.     در ترکیه، کلمه معادل برای قیمت، FIYAT است. زمانی که افراد ملکی را خریداری می کنند، قیمت نشان داده شده در سند حقوقی، لیره ترکیه خواهد بود. مقدار لیست شده بر اساس تعرفه های قیمت گذاری منطقه ای است.
 7.     GUNE ISISI به معنی گرمای خورشیدی است، که در هزینه برق شما صرفه جویی ایجاد خواهد کرد. در حالی که، گرمای خورشیدی درگذشته رایج بود، بسیاری از منازل کنونی بویلر های آب (دیگ های آب) برای تأمین ۲۴ ساعته آب داغ دارند و این دیگ های آب برای زمستان که میزان تابش آفتاب کم است، ارجحیت دارند.
 8.     کلمه HARITA به معنی نقشه است. ما از این نقشه ها برای نشان دادن اینکه یک ملک تا چه حد از مغازه ها، سواحل، و مسیرهای اتوبوس فاصله دارد، استفاده می کنیم. دفاتر اسناد رسمی نیز در سرتاسر ترکیه از آن ها مطابق با سیستم بلوک ها و قطعات جهت نشان دادن مالکیت استفاده می کنند.
 9.     در ترکیه، املاک باید سند اسکان داشته باشند و واژه ترکیه ای آن ISKAN است. سند ثابت می کند که منزل مناسب سکونت انسان است. این قانون نسبتاً جدید است، بنابراین؛ بسیاری از منازل قدیمی فاقد آن می باشند، اما مالکان می توانند هر زمان که بخواهند برای آن درخواست دهند.
 10.     اگر بیش از یک نفر در سند مالکیت ثبت شود، مالکان مشترک (Joint) باید وصیت نامه ای را برای هرگونه حادثه غیر مترقبه در آینده (فوت طرفین) تنظیم نمایند. قوانین وراثت و وصیت نامه را در این قسمت بررسی کنید.
 11.     معادل واژه تهویه مطبوع است که ویژگی مورد علاقه در بسیاری از منازل است. وزش هوای خنک و گرم، در تابستان برای خنک کردن و در زمستان برای گرم کردن اتاق ها مفید است.
 12.     بسیاری از مهاجرین که در ترکیه زندگی می کنند، پول خود در حساب پر سود LIRA ترکیه سپرده گذاری می کنند. آن ها سود خود را هر ماه دریافت می کنند؛ تا بتوانند بدون استفاده از اصل پول زندگی کنند. تمام بانک های ترکیه این حساب ها را ارائه می دهند، و ارزش مقایسه با سایر نرخ های سود را دارد.
 13.     واژه ترکیه ای برای منظره، MANZARA، یا در مورد مناظر دریایی، DENIZ MANZARASI، است. بسیاری از املاک با این ویژگی دارای قیمت بالاتری نیز هستند.
 14.     همین که وارد بازار املاک ترکیه بشوید، دنبال کردن اخبار (NEWS) املاک برای آگاهی یافتن از سرمایه گذاری بلند مدت، بسیار مفید خواهد بود.
 15.     یک کلمه ساده برای به خاطر سپاری است که به معنی اتاق است. در زبان ترکیه ای، یک اتاق خواب yatak odasi نامیده می‌شود، همچنین اتاق غذاخوری yemek odasi، یک اتاق کودک cocuk odasi، و یک اتاق حال oturma odasi نامیده می‌شود، اگرچه کلمه salon اکثراً بجای آن استفاده می‌شود.
 16.     آپارتمان های پنت هاوس (PENTHOUSE) ، در بخش های تجاری استانبول و سواحل تفریحی بسیار مشهور هستند. اغلب شامل دو طبقه هستند که مناظر دل نشینی از خشکی و دریا دارند و شامل بهار خواب های بزرگ برای زندگی در فصل تابستان هستند. مجموعه آپارتمان های پنت هاوس ما را اینجا ببینید.
 17.     ما این حرف را به کلمه QUALITY اختصاص داده ایم. درگذشته، شهرت ترکیه در کالاهای بی کیفیت بسیار بدنام بود، اما الآن، همه این ها تغییر یافته اند و شما دیگر نیازی به مصالحه در مورد کیفیت ساختمان ها، دکور، یا مبلمان ندارید.
 18.     همچنین علاوه بر ساختمان های جدید، و منازل پیش فروش، بازار املاک ترکیه شامل آپارتمان ها و ویلا های فروش مجدد است. گاهی، مالک به دنبال فروش سریع و تبلیغ قیمت پایین است. اکثر این املاک به‌طور کامل مبله و مجهز شده است و شما می توانید فوراً اسباب کشی کنید.
 19.     ترجمه کلمه SATILIK در زبان ترکیه ای، به معنی “برای فروش” است و کلمه ترکیه ای برای مالک، SAHIP است. بنابراین؛ اگر یک ملک با عبارت Sahibinden satılık تبلیغ شود، به معنی فروش توسط مالک است.
 20.     واژه ترکیه ای برای سند مالکیت TAPU است. شما تقریباً بعد از گذشت سه ماه از خرید ملک، آن را دریافت خواهید کرد. زمانی که یک ‌منزل خریداری شد یا بفروش رسید، مالیات مالکیت ۴٫۴% باید پرداخت گردد.
 21.     بیانگر UZUMLU است، که روستای کوچکی نزدیک به فتیه (Fethiye) بوده و پر از مهاجر است. این روستا دورافتاده است ولی بازهم به امکانات رفاهی نزدیک است. بسیاری از املاک آماده فروش درUZUMLU ویلا های جدیدالساخت با مناظر شگفت انگیز کوهستانی هستند.
 22.     کلمه Villa دقیقاً در زبان ترکیه ای هم به معنی ویلا است. این نوع ملک به ویژه در اژه و مناطق مدیترانه ای مشهور و رایج هستند. اکثراً دارای استخرهای شنا خصوصی و باغچه هستند و قیمت ها از حدود ۱۰۰۰۰۰£ شروع می‌شود.

با ما تماس بگیرید

برای اینکه در این مسیر مطمئن و آسوده قدم بردارید نیازمند مشاوره و راهنمایی هستید، شما عزیزان می توانید با یکی از راه های ارتباطی با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و تخصصی مشاوران تراست گلوبال بهره مند شوید.