طی سال های اخیر مهاجرت به نیوزلند مورد توجه بسیاری از شهروندان آسیایی قرار گرفته است. اخذ پاسپورت نیوزلند علاوه بر اینکه مزایای زیادی دارد راحت تر از اخذ پاسپورت کشورهای اروپایی و امریکایی خواهد بود. ما در این مقاله اطلاعات مفیدی را در خصوص مهاجرت و چگونگی اخذ اقامت نیوزلند به شما ارائه می دهیم. در ابتدا شما را با مشخصات کلی کشور نیوزلند آشنا کرده و سپس تمام روش های مهاجرت به نیوزلند را بررسی می کنیم.

مناطق مسکونی نیوزلند

با کشور نیوزلند آشنا شوید

نیوزلند نام جزیره ای در مجاورت استرالیا است و پایتخت آن ولینگتون نام دارد. این جزیره با مساحتی در حدود 268.021 کیلومتر، جمعیتی در حدود پنج میلیون نفر را در خود جای داده است. نیوزلند کشوری توسعه یافته و صنعتی است و مردم آن هم اغلب به زبان انگلیسی صحبت می کنند. دلار نیوزلند نیز به عنوان واحد پول رسمی این کشور شناخته می شود.

نیوزلند یک جزیره کوهستانی است و آب و هوای مطلوبی دارد. دمای هوا در طول سال نوسانات زیادی ندارد و به همین دلیل نه در زمستان بسیار سرد می شود و نه در تابستان بسیار گرم و طاقت فرسا! البته در این کشور میزان روزهای آفتابی نسبت به روزهای بارانی بسیار بیشتر است. نیوزلند شرایط مناسبی برای زندگی، رفاه اجتماعی و فعالیت اقتصادی دارد و اغلب کسانی که به در یک رشته خاص مهارت بالایی داشته اند و به زبان انگلیسی هم مسلط هستند توانسته اند در  این کشور شرایط مناسبی را برای زندگی به دست آورند.

شرایط عمومی مهاجرت به نیوزلند

علاوه بر روش های خاصی که مهاجران برای مهاجرت به نیوزلند انتخاب می کنند و دارای شرایط اختصاصی هستند شرایط عمومی هم برای آن ها در نظر گرفته شده است. شرایط عمومی مهاجرت به نیوزلند عبارتند از:

  • سن شخص باید کمتر از 55 سال باشد.
  • متقاضی نباید دارای سوء پیشینه کیفری باشد.
  • مهارت کافی را در رشته مورد نظر خود را به دست آورده باشد.
  • مدرک زبان بین المللی انگلیسی داشته باشد.
زندگی در نیوزلند

روش های مهاجرت به نیوزلند

طبق قواعد حقوق بین الملل همه افراد می توانند با توسل به یکی از روش های ذیل به کشورهای دیگر از جمله نیوزلند مهاجرت کنند. این روش ها عبارتند از:

  • مهاجرت به نیوزلند از طریق کار
  • مهاجرت به نیوزلند از طریق تحصیل
  • مهاجرت به نیوزلند از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت به نیوزلند از طریق تولد
  • مهاجرت به نیوزلند از طریق ازدواج

امروزه به صورت متوسط 5 سال زمان می برد تا متقاضیان بتوانند پاسپورت نیوزلند را از طریق روش های فوق اخذ کنند. در ادامه به بررسی هر کدام از شرایط فوق خواهیم پرداخت.

اخذ ویزای کار در نیوزلند

برای مهاجرت به نیوزلند از طریق کار نیاز به ویزای کار دارید. میزان بیکاری در این کشور بسیار پایین است و پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور میزان نیاز به نیروی کار هم افزایش خواهد یافت. برای اخذ این ویزا نیاز به یک پیشنهاد شغلی دارید که از جانب کارفرمای نیوزلندی باشد. البته کافرمای نیوزلندی در صورتی می تواند شما را استخدام کند که هیچ فردی در داخل کشور نتواند آن کار را برعهده بگیرد یا با کمبود نیرو مواجه باشند.

روش دوم برای اخذ ویزای کار نیوزلند این است که در سیستم امتیاز بندی قرار بگیرید. این سیستم برای امتیاز دهی به مهارت و تخصص فرد در کنار سایر شرایط متقاضی تعیین شده است و اگر فرد بتواند امتیاز مورد نظر را کسب کند می تواند به عنوان نیروی کار راهی نیوزلند شود. عوامل موثر در میزان امتیازات شامل سن فرد، سابقه کار، پیشنهاد کار، مدرک زبان و مدرک تحصیلات دانشگاهی مرتبط با شغل و حرفه است. حداقل امتیاز در نظر گرفته شده برای اعطای ویزای کار نیوزلند، 140 است اما برخی از افراد با امتیاز 110 الی 135 نیز موفق به اخذ این ویزا شده اند.

اخذ اقامت نیوزلند

اخذ ویزای تحصیل در نیوزلند

ویزای تحصیل در نیوزلند شما را به صورت مستقیم از امتیازات اقامت دائم برخوردار نمی کند اما می تواند راهی برای اخذ اقامت موقت و افزایش شانس شما برای کاریابی در نیوزلند و سپس اخذ اقامت دائم نیوزلند باشد. برای تحصیل در دانشگاه هایی که سطح بالایی دارند نیاز به رزومه قوی و نمره آیلتس بالا دارید (6، 6.5 و 7). شما همچنین باید ثابت کنید که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل در این کشور را دارید.

هزینه تحصیل در نیوزلند در دوره کارشناسی تقریبا 18 الی 30 هزار دلار در سال و در دوره کارشناسی تقریبا 10 الی 18 هزار دلار است. اخذ بورسیه تحصیلی در نیوزلند برای مقطع کارشناسی بسیار سخت و دور از انتظار است اما در مقطع دکترا به شرط داشتن رزومه قوی می توانید از آن بهره مند شوید. همچنین برخی از دانشجویان ممتاز نیز می توانند در دوره کارشناسی ارشد از این مزایا بهره مند شوند.

اخذ ویزای سرمایه گذاری در نیوزلند

سرمایه گذاری در نیوزلند علاوه بر اینکه می تواند شما را از مزایای سرمایه گذاری در یک کشور پیشرفته بهره مند کند می تواند اقامت سه ساله را در بدو کار و سپس یک اقامت دائم به همراه پاسپورت نیوزلند را برای شما به ارمغان بیاورد. برای این هدف باید یک بیزینس پلن داشته باشید و بتوانید تقریبا 100 هزار دلار سرمایه گذاری کنید. برای این سرمایه گذاری به مدت 12 ماه از ورود به نیوزلند فرصت اقدام دارید. طی دو سال بعد از آن نیز باید بتوانید ثابت کنید که بیزینس شما با مزایای اقتصادی مناسبی برای دولت نیوزلند همراه بوده است.  در اینجا نیز یک سیستم امتیاز دهی وجود دارد و شخص باید حداقل 120 امتیاز را به دست آورد.

اخذ اقامت نیوزلند از طریق تولد

با توجه به سیستم خاک، افرادی که در خاک یک کشور به دنیا می آیند تبعه همان کشور خواهند بود اما با توجه به سیستم خون، افراد در هر کجای این کره خاکی متولد شوند تبعه کشوری هستند که پدر یا مادر (یا هردو) تبعه آن جاست. طبق سیستم اعطای تابعیت در نیوزلند، امکان اعطای تابعیت از طریق تولد در خاک این کشور وجود  ندارد بنابراین نمی توان از این طریق مبادرت به اخذ ویزای نیوزلند کرد.

شرایط زندگی در نیوزلند

اخذ اقامت نیوزلند از طریق ازدواج

این هم یک روش دیگر برای اخذ اقامت نیوزلند است. دقت کنید که این ازدواج باید با تبعه کشور نیوزلند صورت گیرد و کاملا قانونی و واقعی باشد. فرد در ابتدا می تواند یک ویزای یک ساله بگیرد و در صورت تداوم ازدواج می تواند آن را به مدت دو سال تمدید کند. اگر ازدواج تداوم پیدا کرد بعد از گذشت سه سال دیگر (در مجموعه 6 سال) می توان اقامت دائم و تابعیت نیوزلند را به دست آورد.

هزینه زندگی در نیوزلند

بهتر است در همین جا متذکر شویم که هزینه زندگی در نیوزلند بالاتر از متوسط جهانی است اما از آنجا که امکان کاریابی با حقوق مناسب برای درصد بالایی از شهروندان و مهاجران وجود دارد شرایط مناسبی برای اقشار مختلف جامعه به وجود آمده است تا بتوانند از عهده پرداخت مخارج زندگی برآیند. دور بودن نیوزلند از سایر کشورها و اینکه اغلب کالاهای وارداتی با هزینه زیادی به این کشور می رسند باعث افزایش هزینه ها می شود اما خوشبختانه هزینه تحصیل در مدارس و بیمه سلامت در این کشور بسیار پایین و تقریبا رایگان است. هزینه زندگی در نیوزلند برای یک خانواده 4 نفره به صورت میانگین از 3.600 دلار تا 4.800 دلار خواهد بود.

مهاجرت به نیوزلند

قبل از مهاجرت به نیوزلند باید یک مشاوره تخصصی در این زمینه دریافت کنید. مهاجرت به یک کشور دیگر شما را با چالش های زیادی مواجه می کند و اگر با مشاورین حرفه ای در این زمینه مشورت نکنید احتمالا متحمل خسارات و دردسرهای زیادی خواهید شد چرا که افراد سودجو بسیار زیادی در سر راه مهاجران وجود دارند تا  از ناآگاهی آن ها سواستفاده کرده و پول های کلانی را به جیب بزنند. موسسه ما شما را در تمام مراحل مهاجرت یاری می کند. هم اکنون می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.