آینده لیر ترکیه چگونه خواهد بود؟

واحد پول ترکیه لیر است و به دلیل سیاست های کلی کشور ترکیه در حوزه اقتصادی شاهد تغییرات مختلفی برای ارزش لیر بودیم و ارزش این ارز تغییرات مختلفی در طی سال های جاری کرده است. با این حال افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند، یکی از سوالات مهمی که مطرح می کنند این است که آینده لیر ترکیه چگونه خواهد بود و آیا ارزش لیر افزایش پیدا می کند و یا به روند نزولی خود ادامه می دهد؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی این مسئله بسیار مهم پرداخته و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

لیر ترکیه

کاهش ارزش لیر در ماه های اخیر

در ماه های اخیر یکی از اتفاقات مهمی که برای لیر ترکیه افتاد، سیاست هایی بود که بانک مرکزی کشور ترکیه روی بازار این کشور اعمال کرد. در واقع بانک مرکزی کشور ترکیه با کاهش ۲ درصدی نرخ بهره تلاش کرده تا شرایط اقتصادی ترکیه را متناسب با وضعیت موجود مدیریت کند اما انجام این کار باعث ایجاد شوک به لیر ترکیه شده و آینده لیر ترکیه را نامعلوم کرده است.

در حال حاضر ارزش لیر ترکیه بر اساس آمارهای منتشر شده به پایین ترین نرخ تاریخی خود رسیده است و همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد در رابطه با آینده لیر ترکیه شک و شبهه های بسیار زیادی داشته باشند. در این بین سوال مهم این است که آیا دولت ترکیه می تواند این وضعیت را کنترل کرده و دوباره ارزش لیر را بالا ببرد یا خیر؟

نسبت ارزش لیر به نسبت سایر ارزها

شرایط اقتصادی خاص کشور ترکیه سبب گشته تا پس از یک دوره اوج گیری اقتصادی این کشور که از حد فاصله سال های 2006 تا 2008 و یک روند خنثی از 2017 تا 2019 حالا شاهد سقوط نسبی اقتصاد این کشور باشیم و دولت اردوغان با انجام فرآیند های مختلف تلاش کرده تا وضعیت تورم در کشور ترکیه را مدیریت کند اما اعمال کارهای مختلف باعث شده تا آینده لیر ترکیه با چالش های مختلفی مواجه شود و شاهد کاهش ارزش نسبی لیر ترکیه به نسبت سایر ارزهای جهانی باشیم.

به منظور بررسی این مسئله باید گفت که در حال حاضر ارزش یک لیر ترکیه برابر با یک 0.1 دلار آمریکا است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ ارزش ۱ لیر ترکیه برابر با 0.3 دلار آمریکا بود و حتی در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ که شاهد صعود ارزش اقتصاد ترکیه و بالا رفتن ارزش لیر بودیم این نسبت تا نزدیکی 0.9 دلار رسید اما پس از بحران های اقتصادی مختلف و اتفاقات سیاسی گوناگونی که در کشور ترکیه افتاد، شاهد پایین آمدن ارزش لیر هستیم.

از سوی دیگر به منظور بررسی ارزش لیر ترکیه در برابر یورو نیز باید به این نکته اشاره کنیم که این نسبت به پایین ترین سطح تاریخی خود رسیده است و یک لیر ترکیه تقریباً برابر 0.09 یورو است. این در حالی است که در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ارزش یک لیر ترکیه برابر با 0.5 یورو بود اما با پایین آمدن ارزش پی در پی ارزش این ارز نمی توان در رابطه با آینده لیر ترکیه اظهار نظر کرد، چرا که رفته رفته شاهد کاهش ارزش آن هستیم.

سقوط ارز لیر

علت مشکلات اقتصادی ترکیه

افرادی که قصد دارند تا اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف کنند، یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشند بحث های بنیادی اقتصادی است. در همین راستا اگر بخواهیم در رابطه با علت پایین آمدن ارزش لیر ترکیه صحبت کنیم باید گفت که از زمانی که شاهد کودتا در این کشور بودیم، به بازار کشور ترکیه شوک عجیبی وارد شد و پس از آن با شروع کرونا و ایجاد مشکلات اقتصادی در ترکیه ارزش لیر این کشور نیز بار دیگر کاهش پیدا کرد و از آن جایی که مهم ترین منبع درآمد ترکیه سیستم گردشگری این کشور است، با شیوع ویروس کرونا و عدم ورود توریست به این کشور، ترکیه با چالش های اقتصادی مواجه شد و روند نزولی ارزش لیر این کشور به همین شکل ادامه پیدا کرد.

همچنین یکی دیگر از اتفاقات مهمی که در اقتصاد کشور ترکیه رخ داد بروز مشکلات مختلف بین کشور ترکیه و آمریکا بود. ایجاد رویکردهای تهدید آمیز و افزایش تنش بین ترکیه و آمریکا باعث شده تا سرمایه گذاران و معامله گران بازار ارز در این کشور با نگرانی اقدام به معاملات مختلف کنند.

معاملات سنگین و فروش لیر در این کشور و مبادله آن با دلار باعث شده تا شاهد کاهش ارزش لیر باشیم. همچنین در چند وقت اخیر به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از سمت ترکیه از کشور روسیه، آمریکا اقدام به اعمال تحریم های علیه این کشور کرده است که تمامی این موارد در کنار هم باعث شده تا لیر به پایین ترین سطح ارزش تاریخی خود برسد.

ارزش پول ترکیه

آینده لیر ترکیه چگونه خواهد بود

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آینده لیر ترکیه چگونه خواهد بود، باید گفت که اگر همچنان مناقشات بین ترکیه و سایر کشورهای غربی افزایش پیدا کند، با سنگین تر شدن تحریم ها بر علیه این کشور و ایجاد ترس در بازار ارز ترکیه شاهد پایین تر آمدن ارزش لیر ترکیه خواهیم بود. دقیقا همان اتفاقی که برای ایران افتاده و شاهد کاهش سنگین ارزش ریال بودیم.

موضوع مهم این است که دولت ترکیه بارها چنین مشکلاتی را طی کرده است و انتظار می رود که با دیگر با انجام فرآیندهای مختلف وضعیت بازار این کشور سامان پیدا کند اما تا زمانی که سیاست های مشخصی از سوی دولت ترکیه ابلاغ نشود، نمی توان در رابطه با آینده لیر ترکیه اظهار نظر کرد.

در نظر داشته باشید که فرقی نمی‌کند شما سرمایه خود را به چه واحد پولی نگه می‌دارید بلکه مهم آن است که چگونه و به چه صورت سرمایه گذاری انجام می‌هید، بدین منظور موسسه حقوقی، مشاوره و سرمایه گذاری تراست گلوبال آماده ارائه راه حل های موفق سرمایه گذاری است، با ما تماس بگیرید.

6 پاسخ

 1. ایا دراین شرایط که قیمت پایین امده بهتر نیست که ریال را تبدیل به ایر کنیم؟

  1. با سلام و احترام
   بله، با توجه به شرایط فعلی نگه داشتن ریال منطقی نیست.

  1. سلام دوست عزیز
   شما میتونین به طور مثال در بورس ترکیه سهام بخرید یا در باز ارزدیجیتال خریدو فروش کنید…

 2. سلام میخواستم بدونم آیا قیمت لیر در تابستان صعودی خواهد شد چون الان که زیاد ارزون شده می خوان بخرم

  1. با سلام و احترام
   برای تصمیم گیری در این خصوص شما بررسی زیادی انجام دهید اما برآورد های ما چنین است که لیر ترکیه ارزش خود را باز پس خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مطلب: