از آنجا که در چند سال اخیر سرمایه گذاری در بخش ملک و مستغلات کشور ترکیه رونق بسیار خوبی داشته است، یکی از راه های بهره جستن از این نوع سرمایه گذاری اجاره دادن خانه در این کشور است. اجاره دادن خانه در هر کشوری روال و قوانین متناسب خود را دارد و کشور ترکیه هم از این مسئله مستثنی نیست و شما برای اینکه خانه ای که متعلق به شماست را اجاره بدهید باید شرایطی را داشته باشید و مراحلی را طی کنید که مطمئن باشید کار شما کاملا قانونی است. همچنین اگر قصد خرید خانه در ترکیه را دارید فقط کافیست بر روی عبارت “خرید خانه در ترکیه” کلیک کنید تا از شرایط و مراحل این کار هم آگاه شوید.

تعهدات قانونی در هنگام اجاره‌ دادن خانه در کشور ترکیه

اجاره‌ ی بلند مدت خانه در کشور ترکیه

برخی مالکین، املاک خود را به صورت بلند مدت و مشابه با کشورهای غربی اجاره می ‌دهند. در این راستا بهتر است یک وکیل قرارداد مربوطه را مشاهده و تأیید کند تا طرفین قرارداد نسبت به مسئولیت‌ های خود آگاهی کافی داشته باشند. میزان درآمد دریافتی بسته به محلی دارد که شما ملک خود را خریداری کرده‌اید. به عنوان مثال در منطقه ‌ی ساحلی و تفریحی آلتینکوم، نرخ اجاره‌ ی یک آپارتمان مبله بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ لیر در ماه است، اما اگر اندکی به سمت شمال استانبول بروید، گران ‌ترین نقاط برای زندگی در حدود ۳۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود. اینکه مستأجر مبلغ اجاره ‌ی یک ماه را به صورت سپرده، و جهت خسارت ‌های احتمالی به مالک بپردازد بسیار معمول است. همچنین ممکن است دریافت اجاره به صورت شش ماهه انجام شود تا مالک زحمت دریافت پول به صورت ماهانه را متحمل نشود. در صورتی که مبلغ اجاره بیش از ۵۰۰ لیر در ماه باشد، مطابق قانون پرداخت اجاره بایستی از طریق بانک صورت گیرد تا امکان ردیابی آن وجود داشته باشد. برخی مستأجرین در زمانی که سازمان ‌شان بخشی از هزینه‌ ی اجاره را پرداخته کرده، و یا بخواهند از آن برای مقاصد مالیاتی استفاده کنند، به این رسید بانکی نیاز دارند. چنین فرآیند دقیقی از اجاره صرفاً برای زمان‌ های طولانی است؛ برای دریافت اطلاعات کامل حقوقی در مورد مالکیت بلند مدت، توصیه می‌ کنیم به یک وکیل مراجعه نمایید. از آنجایی که اغلب مردم در ترکیه با اینگونه قرارداد ها سروکار ندارند، لازم به ذکر است اگر نسبت به رویه ‌های قانونی اطلاعات کافی نداشته و مستأجران خود را به درستی نشناسید، ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید.

اجاره‌ های کوتاه ‌مدت خانه در کشور ترکیه

در نیمه‌ ی دوم سال ۲۰۱۶ دولت ترکیه «قانون تعیین هویت» را اصلاح کرد. از این پس تمام کسانی که خانه‌ های خود را با عنوان اجاره در هنگام تعطیلات و به صورت کوتاه مدت اجاره می ‌دهند، می ‌بایست در سیستم GIYKIMBIL ثبت نام نموده و نام افرادی که در این املاک اقامت می ‌کنند را در سیستم وارد کنند. این مسئله، بخشی از مبارزات گسترده در جهت مقابله با تروریسم است. برای انجام این کار، مالکین می ‌بایست مجوز دستیابی به این نرم‌ افزار را به صورت رایگان و با دریافت رمز عبور، از پاسگاه پلیس محلی دریافت کنند. فردی که این رمز های عبور را دریافت می‌ کند از لحاظ قانونی مسئول ارسال اسامی است. حتی اگر شما از یک شرکت جهت مدیریت اجاره ‌ی املاک و مستغلات خود کمک می ‌گیرید، آنها باید این نقش و مسئولیت را برعهده بگیرند. همچنین می ‌بایست افرادی که از سوی شما مدیریت اجاره‌ ی این املاک را برعهده دارند مشخص شده و مدارک شناسایی شما به همراه نسخه‌ ای از توافق نامه‌ ی کتبی فیمابین ارائه گردد. وقتی کسی ملک شما را اجاره می ‌کند، چه برای یک شب و چه دو هفته، اطلاعات او می ‌بایست به صورت کامل در سیستم وارد شود. عدم انجام این کار منجر به دریافت جریمه ‌ای بالغ بر ۷۰۰ لیر در هر روز می‌شود. پلیس محلی تمامی نام‌ ها را چک کرده و اجازه ‌ی بررسی خانه و صحبت با مستأجرین را خواهد داشت. اگر شما یک فرد خارجی با مجوز کار در ترکیه هستید، می ‌بایست برای این کار ثبت نام کنید، و در غیر اینصورت می ‌بایست از شرکت ‌های مدیریت اجاره کمک بگیرید تا حسابداران معتبر، در قبال دریافت هزینه ‌ای اندک، تمامی کارهای حقوقی را برای شما انجام دهند.

پرداخت مالیات اجاره دادن خانه در ترکیه

درآمد حاصل از اجاره‌ ی کوتاه یا بلند مدت می ‌بایست به اداره مالیات اعلام شود. خبر خوب اینکه اگر شما شرکتی را به ثبت رسانده و در سیستم GIYKIMBIL نیز ثبت نام کرده باشید، می‌ توانید هزینه ‌هایی همانند برق، آب و اینترنت را از مالیات پرداختی کسر کنید. اداره مالیات ترکیه راهنمایی به زبان انگلیسی برای راهنمایی مالکین خارجی جهت ثبت نام در سیستم صادر کرده، اما در عین حال یک حسابدار هم می ‌تواند این کار را برای شما انجام دهد.

سایر جنبه ‌های اجاره‌ دادن خانه در کشور ترکیه

بازاریابی بسیار مهم است

بدون شک هریک از مالکین بالقوه می‌ بایست از تکنیک ‌های بازاریابی مناسبی استفاده کنند، بویژه اگر قصد دارند تا ملک خود را جهت اجاره‌ ی کوتاه مدت و طی تعطیلات تبلیغ نمایند. برای این کار می‌ توان از وبسایت ‌هایی که تبلیغات رایگان ارائه می ‌دهند بهره برد، و نیز از دوستان و آشنایان برای تبلیغ دهان به دهان استفاده کرد. همچنین امکان استفاده از انجمن‌ های محلی در فیس‌بوک برای آگاه نمودن افراد نسبت به در دسترس بودن ملک برای اجاره، و کسب اطلاع از کسانی که پیش از این ملک خود را اجاره داده‌اند، وجود دارد. فرصت ‌های بازاریابی بی ‌پایان است و سرمایه‌ گذاران خلاق می ‌توانند حتی ده برابر زمان و انرژی صرف شده عایدی داشته باشند.

محل اجاره دادن خانه در ترکیه از اهمیت بسزایی برخوردار است

جهت سرمایه ‌گذاری خرید به قصد اجاره دادن می ‌بایست با دقت به مناطق مختلف توجه کرد تا نسبت به اینکه کدامیک از آنها جهت اجاره دادن توان بالقوه بالایی دارد، آگاهی پیدا نمود. در بخش ‌های مختلف ترکیه، مکان ‌هایی با قابلیت ‌های اثبات شده ‌ای وجود دارد. واضح است که هر محل دارای شایستگی ‌های منحصر به خود است که می ‌تواند میزان موفقیت شما را تعیین کند. استراحت‌ گاه‌ ها و شهرک ‌ها برای انجام سرمایه‌ گذاری خرید به قصد اجاره دادن بسیار محبوب هستند، شامل:

استانبول: استانبول بزرگ‌ ترین شهر ترکیه، عمده‌ ترین مرکز کسب و کار، تحصیل، گردشگری سرمایه‌ گذاری است. از این رو تقاضا برای اجاره‌ ی املاک به صورت بلند مدت در آن بیشتر است. اما اگر ملک در منطقه ‌ای توریستی باشد، اگر بخواهید امکان اجاره دادن آن به صورت کوتاه مدت نیز وجود دارد. اخیرا مجتمع‌ های ساختمانی در این شهر آپارتمان های مدرن زیادی را در اختیار خریداران قرار می ‌دهند، از این رو حق انتخاب شما نامحدود است. ضمناً ارائه ‌ی خدمات همه ‌شمول (All-Inclusive) رویه ‌ای رو به رشد است که در آن مغازه‌ ها، آپارتمان ‌ها، دفاتر و امکانات تفریحی به صورت گروهی با هم فعالیت می ‌کنند تا فضایی شبیه یک روستای کوچک را ایجاد کنند.

شبه ‌جزیره‌ ی بودروم: این ناحیه دارای فرودگاه ‌های محلی و بین ‌المللی بوده و به عنوان منطقه ‌ی گردشگری با عملکرد بالا شناخته می‌شود. اگرچه اجاره‌ ی یک هفته ‌ای ملک در مجموع درآمد بالاتری نسبت به اجاره ‌ی ماهانه ایجاد می ‌کند، اما تقاضاها عمدتاً محدود به ماه‌ های مه تا اکتبر هستند، چرا که این زمان فصل گردشگری بوده و تمامی شرکت ‌های هواپیمایی پروازهای فراوانی به سمت ترکیه دارند. بویژه منطقه‌ ی یالیکاواک، که به عنوان یک منطقه‌ ی ساحلی و گردشگری برگزیده، و با اسکله ‌ای فوق‌ العاده، شناخته می‌شود.

منطقه ‌ی فتحیه: فتحیه بویژه برای مسافرین انگلیسی بسیار محبوب است. علل زیادی برای این مسئله وجود دارد، که دسترسی آسان به فرودگاه دالامان، و وجود چشم‌ اندازهای بی ‌نظیر از زیبایی طبیعی از جمله دلایل تقاضای زیاد برای این منطقه هستند. گردشگران بیشتر تمایل دارند تا در استراحت ‌گاه ‌هایی همچون ساحل کالیس، حصارنو و اولودنیز اقامت داشته باشند، اگرچه در مرکز شهر نیز املاک زیادی برای فروش وجود دارد.

منطقه ‌ی آنتالیا: این منطقه جدا از مرکز شهر، شامل استراحت ‌گاه‌ های کوچک تری در سیده، کِمِر، کالکان، کاس و بِلِک است. بلک پایتخت گلف ترکیه و کالکان نیز مشهور به ویلا های لوکس اجاره‌ ای است. اگر کمی به شرق برویم، استراحت ‌گاه ساحلی آلانیا میزبان بسیاری از توریست‌ ها از شرق اروپا، و همچنین روس ‌ها و بریتانیایی ‌هاست.

آیا می شود امور اجاره دادن خانه ی خود را به شرکتی سپرد ؟

چنانچه به صورت دائم در ترکیه زندگی نمی ‌کنید، استفاده از خدمات یک شرکت مدیریت اجاره می‌ تواند در جهت مراقبت و رسیدگی از اموال ارزشمند باشد. بسیاری از این شرکت‌ ها به صورت فعالانه به تبلیغ ملک شما در بازار می‌ پردازند. البته نکته‌ ی منفی هم اینجاست که آنها بخشی از درآمد شما را تصاحب می ‌کنند. بهتر است جهت انتخاب یک شرکت کمی جستجو و ارزیابی کنید چرا که قیمت پیشنهادی آنها با توجه به اجاره‌ ی ماهانه، به عنوان درصدی از مبلغ دریافتی است. اگر به صورت دائم در ترکیه و در همان شهری که دارای ملک هستید اقامت دارید، نیازی به استفاده از خدمات چنین شرکت ‌هایی نخواهد بود.

بهترین املاک جهت سرمایه‌ گذاری خرید به قصد اجاره دادن

اگر در حال حاضر به دنبال خرید ملک به قصد اجاره دادن در ترکیه هستید، ویژگی‌ ها، امکانات و تجهیزات هر خانه در بازاریابی آن نقش مهمی ایفا می ‌کنند. به عنوان مثال، در مناطقی که محبوب مسافرین هستند، یک ملک نزدیک ساحل، رستوران، مغازه و وسایل ارتباطی می ‌تواند تقاضای بسیار بالاتری از املاکی خارج از محدوده ‌ی این چنینی داشته باشد. طبعاً دسترسی مناسب به اینترنت از جمله درخواست ‌های اصلی مستأجرین است، و همچنین تهویه متبوع و داشتن امکانات آسایشی. مجموعه ‌ی گسترده‌ ای که ما در اختیار شما قرار می‌ دهیم، از مناطق مختلف، و شامل خانه ‌هایی برای اقامت دائم یا اقامت طی تعطیلات، تا گستره‌ ی کاملی از خدمات و امکانات متنوع، به شما کاملاً اثبات می ‌کند که چرا خرید ملک در ترکیه شیوه‌ ای مناسب جهت بدست آوردن درآمد است.

در این راه تنها نیستید!

تراست گلوبال با در اختیار داشتن کارشناسان زیادی در زمینه خرید و اجاره ملک، آماده خدمت رسانی به شما فارسی زبانان در این زمینه می باشد و شما می توانید مطمئن و آسوده در این راه قدم بگذارید.