ترکیه کشوری است که در همسایگی ما قرار گرفته و همین موضوع سبب شده تا شاهد اشتراکات فرهنگی زیادی بین ما و ترک‌ها باشیم. این اشتراکات در بخش غذا نیز وجود دارد و به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا شما را با خوشمزه‌ترین و محبوب‌ترین غذاهای ترکی آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به بهترین و محبوب‌ترین غذاهای ترکی انداخته و یک به یک آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

دونر کباب از غذاهای ترکی

دونر کباب

غذاهای گوشتی همواره یکی از محبوب‌ترین و لذیذ‌ترین بخش غذاهای ترکی هستند و بدون شک یکی از معروف‌ترین غذاهای کشور ترکیه، دونر کباب آن است.

این غذا که به اسم کباب ترکی هم آن را می‌شناسند، از حجم زیادی از گوشت یا مرغ به صورت لایه لایه تشکیل شده است که آن‌ها را بر روی سیخی چرخان قرار داده و با چرخیدن آن در فر مخصوص، گوشت کم کم کباب و پخته می‌شود.

برای سرو کردن آن نیز به هر میزانی که لازم است دونر کباب بریده و سپس آن را همراه با موادی مثل پیاز و فلفل سرو می‌کنند. دونر کباب یکی از پرطرفدارترین غذاهایی است که می‌توانید در ترکیه میل کنید. این نوع غذا هم به صورت ساندویچ و هم به صورت پرسی سرو می‌شود.

لاهامجون

لاهماجون

لاهماجون ظاهری شبیه پیتزا دارد و به همین دلیل به آن پیتزا ترکی هم می‌گویند. این غذا از مواد مختلفی تشکیل شده که شامل گوشت چرخ کرده، سبزیجات خرد شده، پیاز، گوجه و جعفری و ادویه‌هایی مختلفی نظیر فلفل، دارچین، آویشن و زردچوبه می‌شوند. این مواد را روی خمیر ریخته و بعد آن را داخل فر قرار می‌دهند.

پیده غذای ترکی

پیده

پیده نیز غذایی است که از نظر مواد مورد استفاده، شباهت های بسیار زیادی به لاهماجون دارد. تفاوت اصلی بین این دو غذا در ظاهر آن‌ها است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که پیده شباهت بیشتری به پیتزا دارد. برای درست کردن این غذا خمیر را به شکل قایق درمی‌آورند و داخل آن را با مواد مختلفی نظیر پنیر، سبزیجات و گوشت پر می‌کنند. در کشور ترکیه عموما پیده را روی ظروف چوبی سرو می‌کنند.

غذاهی ترکی و کوفته

کوفته

کوفته هم یکی از محبوب‌ترین غذاهای ترک است. کوفته طرفداران بسیار زیادی دارد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که بر خلاف کوفته در کشور ایران که باید به صورت توپک‌های گرد باشد، در ترکیه ممکن است کوفته را در شکل‌های مختلفی درست کنند و به همین دلیل نباید از شکل آن‌ها تعجب کنید.

در ترکیه حتی کوفته‌ها را بیضی یا رولی هم کرده و آن را با پلو سرو می‌کنند. برای درست کردن کوفته مقداری گوشت چرخ کرده را با خرده نان، پیاز و ادویه ورز داده و سپس آن را به شکل های مختلف درآورده و می‌پزند.

کوپیر

کومپیر

کومپیر غذا ترکی دیگری است که در این بخش به آن می‌پردازیم. این غذا با سیب زمینی تهیه می‌شود. البته بیشتر کومپیر را به عنوان میان میل می‌کنند. کومپیر نوعی سیب زمینی شکم پر است در آن مواد مختلف و متنوعی قرار می‌دهند. از مهم‌ترین این مواد می‌شود به ذرت، کاهو، خیارشور، سوسیس و… اشاره کرد. کومپیر فوق العاده خوشمزه بوده و جز غذاهای محبوب در ترکیه است.

ایمام یالدی

ایمام بایلدی

ایمام بایلدی یکی از معروف‌ترین غذاهای ترکیه است که آن را با استفاده از بادمجان درست می‌کنند. در واقع می‌توان این غذا را نوعی بادمجان شکم پر بنامیم.

برای درست کردن این غذا داخل بادمجان‌ها را با پیاز، سیر، گوجه، جعفری، فلفل پر کرده و آن در روغن زیتون می‌پزند. تاریخچه این غذا به دوران امپراتوری عثمانی باز می‌گردد و علاوه بر محبوب‌ترین یک غذا تاریخی نیز است.

مانتی از غذاهای ترکی

مانتی

مانتی از خوشمزه‌ترین غذاهای ترکی محسوب می‌شود. آن را در کشورهای دیگر حوزه مدیترانه هم درست می‌کنند. مانتی بالشتک‌های خمیری کوچکی هست که داخل آن با گوشت و مواد مختلف پر شده است. با این وجود که عموما مانتی با گوشت تهیه می‌شود، اما شما می‌توانید مانتی بادمجان یا مرغ را هم در کشور ترکیه پیدا کنید.

بورک

بورک

بورک یکی از غذاهای محبوب و خوشمزه‌ کشور ترکیه است که معمولا آن را به عنوان صبحانه و میان وعده سرو می‌کنند. بورک تنوع بسیار زیادی داشته و آن را به شکل‌ها و طعم‌های مختلف تهیه می‌کنند.

طرز تهیه بورک به این شکل است که خمیر یوفکا را به شکل دلخواه درآورده و داخل آن را با موادی مثل گوشت چرخ کرده، پنیر و سبزیجات پر می‌کنند.

تاریخچه بورک نیز به دوران امپراتوری عثمانی برمی‌گردد و این غذا نیز جز غذاهای قدیمی ‌و سنتی کشور ترکیه است. اگر به کشور ترکیه سری زدید به دنبال یکی از غذاهای ترکی خوشمزه بودید، حتما بورک را امتحان کنید.

محبوب ترین غذاهای ترکی ترکیه

دلمه

دلمه یکی از غذاهایی ترکیه خوشمزه است که نمونه آن در ایران نیز وجود دارد. دلمه در کشور ترکیه به صورت دلمه فلفل و دلمه برگ مو وجود دارد. برای درست کردن آن، داخل دلمه را با مواد و ترکیبات مختلف پر می‌کنند. از مهم‌ترین مواد داخل دلمه در کشور ترکیه می‌توان به برنج، گوشت، سبزیجات و حتی میوه خشک نام برد.

چی کوفته

چی کوفته

چی کوفته نیز جز غذاهای ترکیه است که نوعی کوفته محسوب می‌شود. البته نکته مهم این است که ترکها چی کوفته را با گوشت خام تهیه می‌کنند. با این حال چی کوفته بسیار خوشمزه بوده و از محبوب‌ترین غذاهای ترکیه محسوب می‌شود.

ترک‌ها اعتقاد دارند که خواستگاه اصلی چی کوفته به زمان حضرت ابراهیم باز می‌گردد، چرا که در آن زمان دسترسی به آتش بسیار سخت بود و به همین دلیل این نوع کوفته خام ساخته شد. برای درست کردن چی کوفته از گوشت خام، پیازچه و ادویه‌های مختلف استفاده می‌شود.

نخودپلو

نخود پلو

نخود پلو یکی از معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای ترکی است. طرز تهیه این غذا بسیار ساده است. برای تهیه این غذا، ابتدا برنج و نخود را به صورت لایه‌ای رو هم می‌ریزند. گاهی از تکه‌های مرغ سرخ شده نیز به صورت لایه لایه استفاده می‌شود. پس از آن، ترکیب به وجود آمده را با ادویه‌ها مزه دار می‌کنند.

بالیک اکمیک

بالیک اکمک

غذاهای دریایی نیز در کشور ترکیه محبوبیت بسیار زیادی دارند، چرا که بسیاری از شهرهای مهم و قدیمی‌کشور ترکیه، شهرهای ساحلی هستند و به همین دلیل در فرهنگ غذایی مردم این کشور شاهد غذاهای دریایی مختلفی نیز هستیم.

بالیک اکمک یکی از این غذاها است که در آن فیله ماهی سرخ شده یا کباب شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر ماهی، پیاز، کاهو و سبزیجات دیگری نیز داخل نان بالیک اکمک قرار گرفته و سپس این غذا ساندویچی خوشمزه را با سس سرو می‌کنند.

منمن

منمن

منمن یک املت ترکی است و معمولا برای صبحانه آن را سرو می‌کنند. طرز تهیه منمن به این شکل است که در ابتدا پیاز، گوجه، فلفل قرمز، فلفل سبز و سبزیجات را در داخل روغن سرخ کرده و در مرحله بعدی تخم مرغ را به آن اضافه می‌کنند. برای خوشمزه‌تر کردن منمن نیز می‌توانید پنیر و سوسیس را هم به آن اضافه کنید.

دوروم

دوروم

دوروم جز غذاهای ساندویچی ترکی است. برای درست کردن این غذا، کباب دونر را در داخل ساندویچی از نان لواش یا نان های ورقه‌ای تشکیل شده می‌پیچند. برای خوشمزه‌تر کردن این غذا مواد مختلفی مثل کاهو، گوجه فرنگی، خیار، ذرت و… را نیز در داخل این ساندویچ قرار می‌دهند. اگر از طرفداران غذاهای ساندویچی هستید، پیشنهاد ما این است که حتما این غذا ترکی خوشمزه را امتحان کنید.

تانتونی

تانتونی

تانتونی یکی دیگر از غذاهای ترکی ساندویچی است که شباهت بسیار زیادی به دوروم دارد، اما نوع تندتر آن محسوب می‌شود. در این غذا از گوشت گاو یا گوشت بره استفاده می‌شود. در دستور پخت این غذا آمده که آن را درون روغن دانه پنبه سرخ می‌کنند.

اضافه کردن مواد خوراکی خوشمزه دیگری مثل انواع ترشی جات، گوجه، پیاز سرخ شده، فلفل سبز و جعفری به این ساندویچ باعث می‌شود تا در وهله اول این غذا فوق العاده خوشمزه و همین طور بسیار تند شود.

میدیه دولما

میدیه دولما یکی دیگر از انواع دلمه در کشور ترکیه است که در واقع نوعی دلمه صدف دو کفه‌ای محسوب می‌شود. برای درست کردن این غذا از مواد مختلفی مثل برنج و ترشی‌جات استفاده می‌شود و این مواد را در داخل صدف دو کفه‌ای می‌ریزند.

یکی از سوالات بسیار مهمی‌ که ممکن است برای شما مطرح شود، این است که روش خوردن این غذا چگونه است. در پاسخ به این سوال باید گفت که برای خوردن این غذای خوشمزه، کفه بالایی صدف را جدا کرده، سپس کمی‌ آب لیمو بر روی آن می‌ریزید و سپس از کفه جدا شده به عنوان قاشق استفاده کنید. حالا می‌توانید به راحتی این غذا لذیذ و فوق العاده خوشمزه را میل کنید.

کوکورچ

کوکورچ

کوکورچ یکی از غذاهای ترکی است که از خارج از کشور ترکیه وارد این کشور شده و با گذشت سالیان سال، تبدیل به یکی از غذاهای این کشور شده است. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این غذا خاص را عشایر دارای گله گوسفند که در آسیای مرکزی حضور داشتند، پس از سفرهای فراوان به و ترکیه آوردند.

این غذا در ۱۰۰ سال محبوبیت فوق العاده‌ای پیدا کرده و همین موضوع سبب شده تا آن را به عنوان یک غذای سنتی ترکی طبقه بندی کنند.

علت این که ساخت این غذا را به عشایر نسبت می‌دهند این است که عشایر در آن دوران پس از کشتن یک حیوان به منظور خوردن آن، از تمامی ‌بخش‌های بدن حیوان استفاده می‌کردند و هیچ بخشی از حیوان را دور نمی‌ریختند.

عشایری که در آسیا مرکزی زندگی می‌کردند نیز روشی برای استفاده از روده گوسفند پیدا کردند. این عشایر تصمیم گفتند تا روده را بر روی آتش کباب کرده و از آن استفاده کنند. در نتیجه این کار کوکورچ به وجود آمد.

برای درست کردن ای غذا روده‌ها را به قطعات کوچک تقسیم می‌کنند. سپس برای طعم دار کردن آن، روده را با آویشن، پونه، نمک، فلفل، گوجه فرنگی و جعفری تازه مخلوط می‌کنند. پس از آن که روده‌ها طعم گرفتند، سپس آن‌ها را روی یک رول نان پیچیده و به صورت ساندویچی آن را میل می‌کنند.

تاوک پیلا

تاوک پیلاو

تاوک پیلاو نیز یکی دیگر از غذاهای مشترک بین ایرانی‌ها و ترک‌ها است. این غذا شامل مرغ و برنج است که دقیقا مشابه با ته چین مرغ ایرانی‌ها بوده و در این کشور، آن را با نام تاوک پیلاو می‌شناسند.

در کشور ترکیه برای خوشمزه کردن این غذا، در کنار برنج و سینه مرغ از سبزیجات مختلفی نظیر جعفری یا گشنیز نیز استفاده می‌شود. استفاده از این سبزیجات باعث می‌شود تا علاوه بر طعم دار و خوش طعم شدن این غذا، شاهد زیبایی فوق العاده‌ای نیز در آن باشیم.

کباب علی نازیک

کباب علی نازیک

همانطور که در کشور ما، اکبر جوجه وجود دارد که بسیار معروف است، یکی از غذاهای ترکی کباب علی نازیک است که مشابه اکبر جوجه بوده و بسیار محبوب است.برای درست کردن کباب علی نازیک، گوشت را کباب و سرخ کرده، سپس مواد مختلفی مثل ماست و کدو را در آن می‌ریزند. برای خوشمزه‌تر کردن این نوع کباب می‌توان از مواد مختلفی استفاده کرد.

میدما دولمه از غذاهای ترکی

یاپراک سارماسی

یاپراک سارماسی یکی دیگر از غذاهای ترکی است که در تمامی‌فصول می‌توانید آن را سفارش دهید و بسیار خوشمزه است. این غذا درست شبیه به دلمه برگ مو ایرانی‌ها است. برای درست کردن این غذا در ابتدا برنج آب پز شده را به همراه گوشت چرخ کرده و حبوبات در داخل برگهای مو آب پز شده ریخته، آن را می‌پیچند و در نهایت سرو می‌کنند.

ایچلی

یکی از انواع دلمه ترکی ایچلی کوفته است. این غذا را می‌توان نوعی دلمه سیب زمینی در نظر گرفت. نکته بسیار مهم این است که برای درست کردن این غذا باید آن را در روغن بسیار زیادی سرخ کرد.