کسانی که قصد تحصیل در کشور اتریش را دارند می خواهند بدانند که شرایط و هزینه تحصیل در اتریش به چه صورت است؟ چند سالی است که شرایط و هزینه تحصیل در اتریش توسط این کشور اعلام شده است و با توجه به هزینه های بسیار پایین در مقایسه با اغلب کشورهای اروپایی به انتخاب اول بسیاری از ایرانیان و سایر دانشجویان بین المللی مبدل شده است. مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل و دریافت ویزای تحصیل در اتریش و همچنین مسائل دیگری که به این مقوله مرتبط می باشد در این مقاله مورد بررسی واقع شده اند.

دانشگاه های اتریش

آشنایی با کشور اتریش

از مهمترین اطلاعات عمومی که باید در خصوص اتریش بدانید این است که پایتخت آن وین نام دارد و بارها به عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی و سکونت انتخاب شده است. حکومت نیز به صورت پارلمانی است و جوانان نقش بسزایی در تشکیل هیات دولت دارند.

اتریش 9 استان دارد و 9 میلیون نفر جمعیت و به شدت با کاهش رشد جمعیت همراه است به همین علت بسیاری از مدارس آن خالی از دانش آموز هستند و این مسئله، دولت اتریش را ترغیب می کند تا تعداد دانشجویان و دانش آموزان بین المللی را افزایش دهد. این کشور همسایه آلمان، ایتالیا، دانمارک و اسلونی است و زبان رسمی آن هم زبان آلمانی می باشد.

تحصیل در مدارس اتریش

اغلب مدارس اتریش به صورت دولتی اداره می شوند و مشمول اخذ شهریه نمی شوند. کمتر از ده درصد از مدارس اتریش نیز به صورت خصوصی بوده و هزینه تحصیل در آن ها بسیار زیاد است. کسانی می توانند در مدارس دولتی اتریش ثبت نام کنند که اقامت این کشور را دارند؛ برای این امر نیازی به اخذ اقامت اتریش توسط والدین یا معرفی قیم نیست.

هرچند مدارس دولتی به افراد مقیم اتریش اختصاص دارد اما موسسات مهاجرتی می توانند شرایط تحصیل دانش آموزان ایرانی در این مدارس را مهیا کنند. در این شرایط اگر فرد اقامت اتریش را ندارد بهترین گزینه انتخاب مدارس شبانه روزی است که هزینه تحصیل در آن ها رایگان و هزینه غذا و اسکان باید پرداخت گردد که چیزی در حدود 5 الی 6 هزار یورو در سال می شود. برای اینکه بتوانید در مدارس شبانه روزی ثبت نام کنید باید حداقل 14 ساله باشید و معدل شما نیز کمتر از 17 نباشد.

اگر قصد دارید فرزند خود را در مدارس خصوصی ثبت نام کنید که دردسرهای موجود نیز به حداقل ممکن کاهش می یابد و شرط پرداخت شهریه به مهمترین شرط موجود برای ثبت نام فرزند شما مبدل می شود. این مدارس نیز به صورت روزانه یا شبانه روزی هستند و هزینه تحصیل در آن ها از 25 هزار یورو الی 60 هزار یورو متفاوت است. از بهترین مدارس خصوصی اتریش می توان به مدرسه بین المللی وین (AMADEUS)، مدرسه بین المللی St.gilgen و مدرسه بین المللی مسیحیت اشاره کرد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

مقطع کارشناسی در اتریش نیز یک دوره چهارساله است. مدرک اخذ شده از دانشگاه های دولتی بسیار معتبرتر و ارزشمندتر از مدرک اخذ شده در دانشگاه های آزاد و خصوصی می باشد. شما در مقطع کارشناسی در اتریش حق ده ساعت کار هفتگی دارید که می توانید از آن برای پرداخت هزینه های دانشگاه استفاده کنید. دریافت ویزای تحصیل در اتریش برای اخذ مدرک کارشناسی علاوه بر تمکن مالی به شرایط ذیل نیز بستگی دارد:

 • گواهی عدم منع تحصیل از کشور خود
 • ارائه دیپلم 12 ساله و ریز نمرات آن
 • ارائه مدرک زبان آلمانی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی در صورتی که قصد شرکت در دانشگاه های بین المللی و انگلیسی زبان دارید.
هزینه تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

تعداد دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد افزایش می یابد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال می باشد و آغاز سال تحصیلی در کشور اتریش در ماه اکتبر یا ماه سپتامبر است. دانشجو همچنین اجازه 20 ساعت کار هفتگی را دارد و برای اخذ ویزای تحصیل در اتریش باید مدارک ذیل را ارائه نماید.

 • ارائه مدرک 12 ساله دیپلم
 • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان که سطح آن در هر دانشکده ای به صورت مجزا اعلام می گردد
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه
 • نامه عدم منع تحصیل در ایران

شرایط تحصیل در اتریش در مقطع دکترا

پذیرش در مقطع دکترا بسیار راحت تر از سایر مقاطع است و مهمترین مدرکی که نیاز دارید ارائه یک سوپروایزر است. البته شما بعد از کسب ویزای اتریش تا یک سال نیز فرصت دارید تا سوپروایزر خود را انتخاب کنید. شرایط تحصیل در مقطع دکترا بسیار بهتر و مطلوب تر است.

اغلب اساتید راهنما در کشور اتریش به دانشجویان حقوق ماهانه پرداخت می کنند که از 1000 یورو الی 2000 یورو متغیر است. همچنین دانشجویان می توانند به مدت 30 ساعت کار در هفته انجام دهند و از درآمد آن برای پرداخت هزینه های زندگی دانشجویی بهره ببرند. مدت زمان تحصیل در دوره دکترا نیز از 4 الی 5 سال متغیر می باشد.

دانشجو تحصیل در اتریش

اخذ ویزای تحصیلی اتریش

برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش به مدارک ذیل نیاز دارید:

 • شناسنامه شخص متقاضی و شناسنامه همراه برای افراد متاهل و صاحب فرزند
 • پاسپورت متقاضی و ارائه پاسپورت همراه
 • ارائه سند ازدواج یا طلاق
 • برگه اشتغال به تحصیل برای دانشجویان مشغول تحصیل
 • ارائه کردن نامه عدم منع تحصیل در کشور فرد
 • ارائه کردن مدارک تحصیلی مقاطع پیشین
 • ارائه مدرک زبان آلمانی یا زبان انگلیسی

از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه اتریش می توان به نامه بانکی مبنی بر تمکن مالی فرد برای خود و خانواده اش و همچنین مدرک زبان آلمانی با نمره A2 یا نمره 5 آیلتس زبان انگلیسی برای همسر متقاضی اشاره نمود.

هزینه تحصیل در اتریش

تحصیل در دوره کارشناسی و سایر مقاطع دانشگاهی، برای کسانی که شهروند اتریش محسوب می شود یا شهروند یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا هستند رایگان است اما برای سایر دانشجویان بین المللی مشمول پرداخت هزینه می شود که البته در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار کم هزینه تر است.

تحصیل در اتریش در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان است و صرفا باید در هر ترم تنها 400 الی 500 یورو برای هزینه های ثبت نام و انجام کارهای دانشجویی و امور اداری بپردازید اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش همانند سایر کشورها مشمول پرداخت هزینه است؛ به عنوان مثال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش به طور میانگین در هر سال یعنی برای 2 ترم، مشمول پرداخت 12 تا 14 هزار یورو می باشد.

اگر بخواهید در دوره های کلاس زبان هم شرکت کنید تا مدرک لازم برای حضور در کلاس های دانشکده مورد نظر خود را اخذ نمایید باید هزینه این دوره نیز به صورت جداگانه پرداخت گردد. هزینه یک ساله این دوره ها، از 12 هزار الی 13 هزار یورو متغیر است. البته به همه این موارد باید هزینه های زندگی در اتریش، استفاده از خدمات درمانی، بیمه، سیستم حمل و نقل عمومی و مسائلی از این قبیل را هم اضافه کرد.

همین امروز اقدام کنید

اگر به تحصیل در اتریش فکر می‌کنید و هنوز نمی‌دانید اول قدم چیست، ما اینجاییم که به شما کمک کنیم، شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره تحصیلی از مشاوره در خصوص تحصیل در اتریش بهره‌مند شوید.