افرادی که از داخل، به کشور ترکیه رفته و قصد دارند تا برای ادامه تحصیل در این کشور حضور داشته باشند، با چالش های مختلفی مواجه هستند و باید تلاش کنند تا این چالش‌ها را مدیریت کرده و بتوانند به راحتی در کشور ترکیه زندگی کنند.

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که دانشجویان ایرانی در کشور ترکیه با آن مواجه هستند و باید با این چالش را حل کنند، تامین هزینه‌ها و مخارج در این کشور است. مطمئنا تنها راه کسب درآمد در کشور ترکیه این است که فرد مشغول به کار در بخش های مختلف شود. برای پیدا کردن کار، دانشجویان ناچار به انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه می‌شوند. با ما همراه باشید تا نگاهی به شرایط و قوانین کار ضمن تحصیل در کشور ترکیه انداخته و بیان کنیم که برای رسیدن به این هدف باید چه مواردی را بدانید و از چه نکاتی مطلع باشید.

کار ضمن تحصیل در ترکیه

پیدا کردن کار در کشور ترکیه برای افراد مسلط به زبان های دیگر

افراد برای آن که بتوانند در هنگام تحصیل، کار کرده و کسب درآمد کنند، موظف هستند تا قوانین مشخصی را رعایت کنند و یا شرایط خاصی داشته باشند. به عنوان مثال یکی از اولین و مهم‌ترین شرایط و قوانین کار ضمن تحصیل در ترکیه این است که دانشجویان باید برای کار کردن ضمن تحصیل مسلط به زبان ترکی باشند.

البته روش‌هایی نیز وجود دارد که بتوان این مشکل را برطرف کرد، به عنوان مثال در کشور ترکیه اداره‌ها و دانشگاه‌هایی نیز وجود دارد که زبان انگلیسی در آنجا صحبت می‌شود و فرد برای کار می‌تواند به سراغ چنین بخش‌هایی برود.

دانشگاه‌هایی که چنین شرایطی را دارند، دانشگاه‌هایی هستند که همیشه تلاش می‌کنند تا پژوهشگران و کارمندان خود را از بین افراد مسلط به زبان انگلیسی انتخاب کرده و همیشه در حال رقابت با دانشگاه‌های دولتی هستند.

اگر به زبان‌هایی به غیر از زبان انگلیسی یا ترکی مسلط هستید باید بدانید که علاوه بر موارد گفته شده، در ترکیه موسسات پژوهشی دیگری نیز وجود دارند که زبان‌های آلمانی و فرانسوی را به عنوان زبان اصلی خود انتخاب کرده‌اند. این موسسات به دنبال دانشجویانی هستند که به این زبان مسلط باشند و همین طور افراد مسلط به زبان آلمانی یا فرانسوی را استخدام می‌کنند.

یکی از موضوعات بسیار مهمی‌ که باید بدانید این است که در برخی از دانشگاه‌های علوم پایه کشور ترکیه، آن‌ها بسیاری از دانشجویان بین المللی را برای انجام طرح‌های مختلف استخدام می‌کنند. دانشجویانی که به دنبال کار ضمن تحصیل در کشور ترکیه هستند، می‌توانند از این فرصت پیش آمده استفاده کرده و مشغول به کار شوند.

اما نکته بسیار مهمی‌ که باید برای پیدا کردن کار بدانید، این است که شرایط هر یک از این موارد را بدانید. علاوه بر این موضوع لازم است تا به مواردی مثل قوانین کار دانشجویی در ترکیه، هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه، انواع کار دانشجویی در ترکیه و… توجه داشته باشید.

در بخش های بعدی یک به یک به این موارد می‌پردازیم.

کار از خانه

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

دانشجویانی که علاقه‌مند هستند تا در کشور ترکیه علاوه بر تحصیل، کار هم کنند، باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشند که در این کشور تحصیل بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. نکته مهم این است که شهریه دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از شهریه دانشگاه‌های خصوصی بوده و شما می‌توانید با تحصیل در این دانشگاه‌ها، هزینه‌های خود را نصف کنید.

البته موضوع بسیار مهمی‌ که باید به آن دقت کنید این است که میزان شهریه‌ها در دانشگاه‌های دولتی باهم برابر و یکسان نبوده و متناسب با رشته شما و دروس‌تان در طول ترم این هزینه افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. هزینه زندگی در ترکیه به نسبت سایر شهرهای اروپایی بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

در ادامه نگاهی به میانگین هزینه‌های ماهانه زندگی در ترکیه انداخته و بیان می‌کنیم که برای زندگی در ترکیه لازم است تا به چه هزینه‌هایی توجه داشته باشید.

بر اساس جدول زیر میانگین هزینه زندگی در ترکیه در حدود 400 الی 500$ تخمین زده شده است. جدول زیر هزینه‌های زندگی در ترکیه با توجه به قیمت‌ها در سال 2020 است:

 

هزینه های مربوط به مسکن در ترکیه میزان هزینه به لیر
خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 5541.46
خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از شهر 3232.25
 اجاره آپارتمان یک خوابه در داخل شهر 1362.48
اجاره آپارتمان یک خوابه در بیرون از شهر 848.41
اجاره آپارتمان سه خواب در داخل شهر 2346.19
اجاره آپارتمان سه خواب در بیرون از شهر 1480.30
هزینه مواد غذایی در ترکیه میزان هزینه به لیر
یک بسته 12 تایی تخم مرغ 9.27
یک لیتر شیر 4.12
یک کیلو برنج سفید 8.55
هر عدد نان سفید 2.35
یک کیلوگرم سینه مرغ 21.37
هزینه خدمات مختلف در کشور ترکیه میزان هزینه به لیر
هر دقیقه مکالمه تلفنی 0.68
اینترنت ADSL پر سرعت 88.83
هزینه های مربوط به رفت و آمد در ترکیه میزان هزینه به لیر
هر کیلومتر کرایه تاکسی درون شهری 3.00
نرخ کرایه تاکسی بی سیم 4.00
1 لیتر بنزین در ترکیه 6.80
کل کرایه حمل و نقل ماهانه 180

 

دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه

برای آن که به عنوان یک دانشجوی خارجی و بین المللی بتوانید ضمن تحصیل در ترکیه کار کنید، لازم است تا برای دریافت مجوز اقدام کنید. دریافت مجوز باید از سمت دولت ترکیه باشد و دریافت این مجوز باعث عوض شدن شرایط اقامت تحصیلی و یا کم شدن حقوقی که به دانشجویان تخصیص می‌یابد، نمی‌شود.

کشور ترکیه با توجه به سیاست‌های داخلی خود روش‌های مختلفی را برای اشتغال دانشجویان فراهم کرده است. بر اساس این قوانین، دانشجویان خارجی و بین المللی می‌توانند ضمن تحصیل در ترکیه کار کنند.

علاوه بر این، بر اساس قانون کشور ترکیه، همه دانشجویان خارجی که تا پایان سال 2018 میلادی فارغ التحصیل شده‌اند، این امکان را خواهند داشت تا به مدت یک سال به دولت ترکیه درخواست کار داده و مشغول به کار شوند.

تحصیل و کار از خانه

روند بررسی مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه

یکی از نکات بسیار مهمی‌ که باید بدانید این است که روند بررسی مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه چگونه است. برای پاسخ به این سوال باید گفت که درخواست دانشجویان برای کار، در ابتدا توسط هیئت مشورتی بین المللی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

در صورت موافقت دانشجو می‌تواند به دنبال کار بگردد. در صورتی که دانشجو بتواند در یک شرکت ترکی استخدام شود، این شرکت باید جهت مجوز کار برای فرد مورد نظر اقدامات لازم را انجام داده و پیگیری‌های مختلفی کند.

معمولا مجوزهای کاری به صورت یکساله صادر می‌شوند. پس از پایان یکسال، در صورتی که دانشجو دوباره اقدام به تمدید مجوز کند، این بار مجوز او به مدت 3 سال تمدید خواهد شد.

پس از پایان دوره 3 ساله، اگر دانشجو همچنان قصد کار در کشور ترکیه را داشته باشد، قانون کشور ترکیه این اجازه را صادر کرده تا مجوز دانشجویان را به مدت 6 سال تمدید شود. پس از گذشت 6 سال باز هم فرد می‌تواند برای اخذ مجوز کار در ترکیه اقدام کند.

قوانین کار دانشجویی در ترکیه

نکته بسیار مهمی‌که باید بدانید، این است که فقط دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی ارشد و دکتر م‌ توانند در کشور ترکیه مجوز کار دریافت کنند.

موضوع بسیار مهم دیگر آن است که دانشجویان بایستی پس از اتمام سال اول تحصیلی خود درخواست مجوز کار دهند و اگر زودتر برای این کار اقدام کنند، قانون جلو مجوز آن‌ها را خواهد گرفت. بر اساس قانون دانشجویان پس از گذراندن سال اول تحصیلی خود این اجازه را خواهند داشت تا برای دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه اقدام کنند.

علاوه بر امکان دریافت مجوز کار در ترکیه، دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری این امکان را خواهند داشت تا با انجام پروژه‌های پژوهشی از دانشگاه‌ها حقوق دریافت کنند.

دانشگاه‌های مختلفی در کشور ترکیه هستند که برای انجام پروژه‌های پژوهشی به دانشجویان خود حقوق می‌دهند.

تحصیل در ترکیه

متوسط حقوق دریافتی در ترکیه

یکی از قوانین و شرایط بسیار مهم برای کار ضمن تحصیل در ترکیه این است که دانشجویان تنها می‌توانند به کار پاره وقت مشغول شوند.

با توجه به نوع کاری که پیدا می‌کنند و به آن مشغول می‌شوند، ماهانه بین 100$ تا 250$ حقوق دریافت می‌کنند. پس از اتمام دوره تحصیل و فارغ التحصیلی نیز دانشجویان این اجازه را خواهند داشت تا در صورت پیدا کردن کار تمام وقت، درخواست داده و ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کنند.

متوسط حقوق دریافتی کار تمام وقت در ترکیه، به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان  به نوع شغل، شهر محل اقامت و… اشاره کرد. با این حال در جدول زیر حدود درآمد ماهیانه در ترکیه طی سال 2020 را بیان می‌کنیم:

سطح درآمد ماهیانه در ترکیه به لیر
1980 کم‌ترین میزان درآمد ماهیانه در ترکیه
7830 متوسط درآمد ماهیانه در ترکیه
35000 بیشترین میزان درآمد دریافتی در ترکیه

 

اعطای مجوز کار ضمن تحصیل به دانشجویان خارجی

یکی از نکاتی که باید بدانید این است که مجوز کار برای دانشجویان خارجی باید توسط وزارت داخله و پلیس ترکیه صادر می‌شوند. دانشجویان می‌توانند در مشاغل مختلفی مثل کار در رستوران، راهنمای تور و یا فروشندگی فعالیت کنند. علاوه بر این، دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی تسلط دارند، می‌توانند در چاپخانه‌ها و یا مشاغل مربوط به حوزه‌ای تی نیز کار پیدا کنند. شرکت‌های مختلفی نیز در ترکیه وجود دارند که دانشجویان متخصص را استخدام کرده و به آن‌ها حقوق می‌دهند.

نحوه درخواست مجوز کار در ضمن تحصیل ترکیه

یکی از سوالات بسیار مهم این است که برای دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه باید چه کاری انجام داد. دانشجویان بین المللی و خارجی برای ثبت درخواست مجوز کار در ضمن تحصیل باید به سایت www.turkiye.gov.tr مراجعه کنند.

پس از ورود به این سایت دانشجو باید تمامی‌فرم‌ها را به صورت آنلاین تکمیل کند و مدارک مورد نیاز را ارسال نماید. پس از کامل کردن فرم، بعد از 30 روز کاری، مجوز کار برای دانشجو صادر شده و برای او ارسال خواه می‌شود.

دانشجویان می‌توانند جهت یافتن کار مناسب در حین تحصیل، از اینترنت کمک گرفته و آگهی‌های مختلف کار در کشور ترکیه را بررسی کنند. مطمئنا دانشجویان با رزومه عالی و متخصص به سرعت می‌توانند کار مورد نظر خود را در کشور ترکیه پیدا کنند.

در ترکیه شرکت‌های بسیار زیادی هستند که چند ملیتی بوده و به زبان‌های روسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و… صحبت می‌کنند.

افرادی که به این زبان‌ها تسلط داشته باشند، می‌توانند با توجه به شرایط اعلام شده درخواست مصاحبه بدهند و در صورت قبول شدن در مصاحبه در این شرکت‌ها استخدام شوند.

دانشجویان خارجی متخصص می‌توانند جهت کار به سراغ سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و سازمان‌های غیر دولتی نیز بروند.

جلسه کاری آنلاین

سوالات کار ضمن تحصیل در ترکیه

در این بخش نگاهی به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما در مورد کار ضمن تحصیل در ترکیه وجود داشته باشد، پرداخته و یک به یک این سوالات را پاسخ می‌دهیم. امیدواریم که با مطالعه این مطلب و بررسی سوالات پر تکرار، بتوانید به راحتی برای دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه اقدام کنید.

  • آیا دانشجویان خارجی در ترکیه می‌توانند کار کنند؟

بله، تمامی ‌دانشجویان خارجی می‌توانند برای دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه اقدام کنند.

  • آیا حقوق کار دانشجویی در ترکیه مناسب است؟

متاسفانه باید گفت که میزان حقوقی که به دانشجویان برای کار داده می‌شود به قدری نیست که بتواند تمامی‌ هزینه‌های فرد را در بر بگیرد، با این حال انجام کار پاره وقت می‌تواند بخشی از هزینه‌های شما را پوشش دهد.

  • آیا امکان کار بدون مجوز در ترکیه وجود دارد؟

اگر دولت ترکیه متوجه این مسئله شود، دانشجو از خاک ترکیه اخراج شده و باید به کشور خود بازگردد. به همین دلیل به هیچ عنوان به سراغ کار بدون مجوز در کشور ترکیه نروید.

قصد تحصیل در ترکیه را دارید؟

اگر در فکر مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستید و قصد دارید در یکی از دانشگاه های ترکیه اقدام به تحصیل کنید، تراست گلوبال آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است، ضمن اینکه شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره تحصیلی از مشاوره تحصیلی کارشناسان ما به صورت رایگان و تخصصی بهره مند شوید.