در این روز ها جهان درگیر مبارزه با ویروس کرونا است و هیچ کشوری از این امر مستثنی نیست، اما جالب است بدانید که رشد اقتصادی ترکیه در سال 2020 نیز مثبت خواهد بود. ترکیه در سال های اخیر موفق شده است که رشد اقتصادی مثبتی داشته باشد و هر ساله اقتصاد خود را بزرگ تر کند و با وجود مشکلاتی که در ماه های گذشته برای واحد پولی لیر پیش آمده اما کماکان می توان امروز به جرئت عنوان کرد که اقتصاد ترکیه یکی از قوی ترین اقتصاد های جهان و اروپا به شمار می آید. در ادامه به توضیح بیشتر اقتصاد ترکیه می پردازیم و توضیح می دهیم که چرا این ادعا خارج از واقعیت نیست.

اقتصاد ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه

به گفته برخی ها و موسسه های مالی و اعتباری جهانی اقتصاد ترکیه ششمین اقتصاد بزرگ اروپا و بیستمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می آید. تاریخ ترکیه پر است از تحولات سیاسی و اقتصادی اما با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه از سال 2002 ترکیه با یک برنامه ریزی منسجم و دقیق هر سال از نظر اقتصادی پیشرفت کرده به طوری که پیش بینی شده است که این کشور در سال 2020 به تولید ناخالص 2 تریلیون دلار می رسد. دولت ترکیه توانسته با برنامه ‌ریزی مناسب در سه حوزه‌ ی سیاست ‌گذاری‌ کلان اقتصادی، سیاست‌ گذاری‌ ارزی و سیاست‌ گذاری‌ پولی بر مشکلات اقتصادی فائق آمده و این امر باعث ایجاد ثبات سیاسی در این کشور شده است.

پایه های اقتصاد کشور ترکیه

از آنجا که کشور ترکیه همیشه به اندازه یک چهارم جمعیت خود پذیرای توریست ها می باشد این تصور وجود دارد که اقتصاد ترکیه تنها بر پایه گردشگری است و رشد اقتصادی این کشور از این زمینه سبب می شود اما باید گفت که این باوری است اشتباه و اقتصاد این کشور پایه های قدرتمند دیگری هم دارد.

اقتصاد ترکیه و کشاورزی ترکیه

اقتصاد ترکیه و کشاورزی

کشور ترکیه نه تنها در بسیاری از محصولات کشاورزی خودکفا است بلکه صادرات بسیاری به کشور های اروپایی و آمریکایی دارد. این کشور به علت دارا بودن آب و هوای مدیترانه ای از کشاورزی قدرتمندی برخوردار و صنعتی بودن این کشور باعث شده که ترکیه یک کشاورزی مدرن را داشته و همین امر رتبه هفتم کشاورزی در دنیا را به ترکیه داده است.

ترکیه در تولید فندق، انجیر، زردآلو و گیلاس در جهان اول، در تولید نخود، دوم، در تولید خیار، سیب زمینی، بادمجان، فلفل سبز، پسته و عدس، سوم، در تولید پیاز و زیتون، چهارم، در تولید چغندر قند، پنجم، در تولید تنباکو، سیب و چای رتبه ششم جهان، در تولید جو و کتان رتبه هفتم، در تولید بادام رتبه هشتم، در تولید گندم، چاودار و گریپ فروت رتبه دهم جهان و در تولید لیمو یازدهمین کشور جهان است.

اقتصاد ترکیه و صنعت پوشاک ترکیه

اقتصاد ترکیه و صنعت نساجی و پوشاک

بزرگترین صنعت ترکیه نساجی و پوشاک است، که سهم 17 درصدی از صنایع این کشور و 96 درصدی در بخش صادرات را دارد. این صنعت تاریخ درازی در ترکیه دارد و در همه جای دنیا پوشاک کشور ترکیه طرفدارانی دارد و همین امر موجب شده است که بیشترین سهم واردات پوشاک از ترکیه را کشور هایی مثل آلمان و فرانسه داشته باشند. اما این شکوفایی تنها به شرکت های بزرگ و بین المللی در این صنعت خلاصه نمی شود بلکه در کشور ترکیه تعداد کارگاه ها و تولیدی های پوشاک و فعال در زمینه نساجی زیاد است

اقتصاد ترکیه و صنعت خودرو سازی ترکیه

اقتصاد ترکیه و خودرو سازی

قلب تپنده صنعت خودرو ترکیه در ناحیه مرمره قرار دارد که یکی از شمالی ترین نقاط این کشور است. سهم  صنعت خودرو سازی و ماشین سازی از اقتصاد ترکیه 11 درصد می باشد و این صنعت در ترکیه تا آنجایی رشد داشته است که در سال 2017 صنعت خودرو سازی ترکیه مقام هفدهم در جهان را از بین تولید کنند گان خودرو کسب کند. مهم ‌ترین تولیدات کارخانه ‌های این کشور فور اتوسان، فیات توفاش، تویوتا ترکیه و هیوندایی آسان هستند و اغلب به اروپا صادر می‌ شوند.

اقتصاد ترکیه و خرید ملک در ترکیه

اقتصاد ترکیه و بخش عمران و ساخت ساز

دولت کشور ترکیه سرمایه و برنامه ویژه ای برای بخش ساخت ساز و پیمان کاری در این کشور تبیین کرده است. به طوریکه در سال های اخیر با جذب سرمایه های خارجی، تشویق شرکت های عمرانی جهانی و تسهیل در روند خرید و فروش ملک باعث شده که این کشور در حوزه عمران و ساخت و ساز بعد از کشور های ایالت متحده آمریکا و چین، مقام سوم را کسب کند. حتما هم می دانید که از بزرگترین مشتریان ملک و مستغلات این کشور، ایرانیان هستند چرا که در کنار سودآوری که از این طریق کسب می کنند امتیاز هایی مثل گرفتن اقامت و تضمین آینده خود و خانواده خود بهره مند می شوند.

اقتصاد ترکیه و صنعت گردشگری ترکیه

اقتصاد ترکیه و گردشگری

احتمال اینکه شما حداقل یکبار به کشور ترکیه سفر کرده باشید بیشتر از آن است که این کار را نکرده باشید! این آماری است که سازمان آمار ایران اعلام کرده است. اما جای تعجب ندارد، این کشور هر ساله میزبان حدودا 40 میلیون گردشگر است و به علت سرمایه گذاری که دولت در این بخش کرده و وجود جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی در این کشور این صنعت در کشور ترکیه هر ساله با رشد چشم گیری همراه می باشد.

اقتصاد ترکیه و رشد اقتصادی آن

چرا رشد اقتصادی ترکیه در سال 2020 نیز مثبت خواهد بود ؟

به گزارش خبرگزاری بازار به نقل از تی ار تی، به موجب تخمین بانک جهانی، اقتصاد ترکیه در پایان سال جاری صفر ممیز پنج درصد و در پایان دو سال نیز چهار درصد رشد خواهد کرد.

بانک جهانی گزارش وضعیت اقتصادی اروپا و کشورهای آسیای مرکزی در بهار سال ۲۰۲۰ را انتشار داد.

در این گزارش ضمن اشاره به اینکه ترکیه سال گذشته رشد مثبتی از نظر اقتصادی قید نمود آمده است : قیمت پائین نفت موجب کاهش هزینه واردات در کشور خواهد شد.

در گزارش مذکور پیش بینی گردید : اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ رشدی به میزان ۴ درصد قید خواهد نمود.

چرا سال 2020 بهترین فرصت برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه است ؟

همانطور که پیش تر گفته شد، رشد این کشور در سال جاری  و سال بعد مثبت خواهد بود این در حالیست که به علت مشکل کرونا در کشور های جهان، حتی کشور های توسعه یافته، در این سال ها شاهد رکود و رشد منفی اقتصاد خواهیم بود و چه چیز بهتر از آنکه ما سرمایه خود را در یک اقتصاد برنده سرمایه گذاری کنیم.

اما پیشنهاد تراست گلوبال به شما چیست ؟

پیشنهاد ما به شما این است که اگر سرمایه ای دارید بهترین فرصت همین امسال است و بهترین زمینه ها برای سرمایه گذاری از نظر ما و با توجه به آمار های ماه های گذشته در دو حوزه خرید ملک و ثبت شرکت در بخش صادرات و واردات ترکیه است، شما می توانید به راحتی با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و تخصصی در این زمینه ها بهره مند شوید.