اگر مطالب بلاگ سایت تراست گلوبال را دنبال کرده باشید حتما می دانید که ما شروع کردیم به توضیح و بررسی یک به یک دانشگاه های معتبر کشور ترکیه و در این مطلب قصد داریم به دانشگاه عثمان قاضی کشور ترکیه بپردازیم پس لطفا با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

شهر اسکی شهیر

دانشگاه عثمان قاضی در شهر اسکی شهیر قرار دارد و بهتر است قبل این دانشگاه کمی درباره این شهر توضیح دهیم. اسکی‌شَهر (به ترکی: ‏Eskişehir‏) مرکز استان اسکی ‌شهر ترکیه است. این شهر به خاطر دو دانشگاه آناتولی و عثمان قاضی ‏یک شهر دانشجویی شده‌است. رود پرسوک (‏Porsuk‏) که از میان شهر می‌ گذرد زیبایی خاصی به این شهر بخشیده‌ است.‏

این شهر به خاطر اینکه میان دو شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول واقع شده‌ است از موقعیت استراتژیک و اقتصادی ‏خوبی بهره ‌مند شده ‌است؛ لذا کارخانه‌ ها و شرکتهای بزرگی در محوطه شهر به طور منظم و به نام شهرک صنعتی ارگانیزه شده ‏واقع شده ‌اند. ‏

اسم اسکی شهر به معنی شهر قدیمی در زبان ترکی است و در واقع قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در زمان فریگیه ‏می‌ رسد. جهان گردان و جغرافیدانان همیشه از این شهر به عنوان زیباترین شهر آناتولی یاد کرداند.‏

این شهر جمعیت نسبتاً بزرگی از تاتارهای کریمه و ترکهای بلغار و همچنین از مهاجران ترک بوسنیا را در اواخر دوران ‏امپراطوری عثمانی را به خود جلب نموده‌ است.‏‎ ‎اسکی شهر از زبان‌ های زیادی بهره‌ مند است چون یک شهر توریستی و ‏دانشجویی است و از کشورهای زیادی به این شهر می‌آیند زبان بلغاری – فارسی – ترکی آذربایجانی – گرجی – ارمنی – کردی و ‏لهستانی تراکم زبان این شهر ترکی استانبولی ۱۰۰ درصد و ترکی آذربایجانی ۹۰ درصد ارمنی ۷۰ درصد – گرجی و کردی ۶۰ ‏درصد – لهستانی ۵۰ درصد – بلغاری ۴۰ درصد و فارسی ۳۰ درصد نیز است.

دانشگاه عثمان قاضی

دانشگاه عثمان قاضی به ترکی ) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ( در شهر اسکی شهیر قرار گرفته است. دانشگاه عثمان قاضی در سال ۱۹۷۰ با تأسیس دانشکده های مهندسی، کشاورزی، علم و هنر، برای نخستین بار فضای آموزش عالی را در شهر اسکی شهیر ترکیه ایجاد کرد. دانشگاه دارای چهار ساختمان اصلی در شهر است، دارای یک کتابخانه مرکزی و یک بیمارستان ۱۲۸۴ تخت خوابی است. این دانشگاه هم اکنون یکی از دانشگاه های مطرح در آناتولی مرکزی است و دارای ۹ دانشکده، ۳ مدرسه، ۴ مدرسه فنی و حرفه ای و ۵ مدرسه تحصیلات تکمیلی است. و دارای ۲۱،۵۲۹ دانشجو و ۱۲۳۳ نفر کادر آموزشی است. زبان آموزشی دانشگاه ترکی است، تنها در دانشکده برق و الکترونیک و دانشکده کامپیوتر زبان تحصیلی انگلیسی است و دانشجویان رشته های برق و الکترونیک، کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن، روابط بین الملل و توریسم و هتل داری ملزم به گذراندن یک دوره آموزشی زبان انگلیسی هستند. غیر از زبان ورودی دانشگاه، دانشجویان رشته ادبیات تطبیقی نیز ملزم به گذراندن یک دوره یکساله زبان انگلیسی، آلمانی یا فرانسه نیز هستند.

دانشکده های دانشگاه عثمان قاضی

  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده دندانپزشکی
  • دانشکده ادبیات و علوم
  • دانشکده مهندسی و کشاورزی
  • دانشکده علوم آموزشی
  • دانشکده معارف اسلامی
  • دانشکده هنر
  • دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی
  • دانشکده کشاورزی
کتابخانه دانشگاه عثمان قاضی ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه عثمان قاضی

جهت پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه عثمان قاضی ، باید در آزمون YOS این دانشگاه شرکت نموده و نمره حد نصاب را کسب نمایید. جهت ورود به مقاطع ارشد و دکتری این دانشگاه نیز شرکت در آزمون های ALES و GRE الزامی است. همچنین از آنجاییکه در این دانشگاه تمام رشته ها به زبان ترکی آموزش داده می شوند همه دانشجویان خارجی باید به زبان ترکی کاملاً مسلط بوده و همچنین مدرک زبان TOMER را نیز به دانشگاه ارائه دهند.

اعتبار و رنکینگ دانشگاه عثمان قاضی

دانشگاه عثمان قاضی در سال 2018 در میان بهترین دانشگاه های جهان رتبه 2262 را کسب نموده و در میان برترین دانشگاه های ترکیه نیز رتبه 28 را به خود اختصاص داده است. با توجه به آمار فوق می توان گفت که دانشگاه عثمان قاضی یکی از بهترین دانشگاه های شمال ترکیه می باشد.

متأسفانه با وجود رنکینگ خوب دانشگاه عثمان قاضی ، این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران نمی باشد. اما اگر قصد زندگی ، اشتغال و ادامه تحصیل در ترکیه را دارید این دانشگاه گزینه مناسبی برای شما می باشد.