قوانین مالیاتی در کشور ترکیه خیلی پیچیده نیستند اما همانطور که قبلا در مطلبی که در مورد قوانین مالیاتی برای اتباع خارجی منتشر کردیم، توضیح دادیم که در کشور ترکیه قوانین مالیاتی خیلی جدی تر از کشور ایران اعمال می شوند، همچنین باید بدانید در کل مالیات در این کشور بیشتر از ایران نیز است چرا که یک پایه درآمدی کشور بر اساس مالیات هایی است که گرفته می شود. شما اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید یا قصد ثبت شرکت در ترکیه را دارید بهتر است که با این قوانین مالیاتی بیشتر آشنا شوید و در این مطلب ما به دسته های مختلف این قوانین می پردازیم، با ما همراه باشید.

انواع مالیات در کشور ترکیه

در اولین گام باید انواع مالیات در کشور ترکیه را معرفی نمود، سپس به بررسی هرکدام پرداخت. انواع مالیات در این در سه گروه زیر جای می گیرند:

  • مالیات بر دارایی
  • مالیات بر درآمد
  • مالیات بر هزینه

لازم به ذکر است تشخیص این که یک شرکت چه میزان از مالیات ها را باید پرداخت کند باید گفت شرکت ‌هایی که به طور قانونی محل فعالیت‌ اداری ‌شان در ترکیه ثبت شده است موظف به پرداخت تمامی انواع مالیات‌ ها هستند. اما شرکت هایی که تنها شعبه ای از شرکت های خارج از ترکیه هستند، پرداخت بخشی از مالیات ها کفایت می کند.

مالیات بر درآمد

این نوع از مالیات را فقط افرادی که در این کشور شاغل هستند و از حرفه خود درآمد زایی می کنند موظف به پرداخت هستند، اتباع خارجی که در این کشور کار میکنند و کسب و کاری راه انداخته اند باید مالیات خود را بپردازند ولی از پرداخت سایر مالیات ها معاف اند. مالیات در شرکت ها کمی تفاوت دارند و فقط شرکت هایی که به طور قانونی و توسط افراد ترک تاسیس شده اند باید تمامی مالیات را بپردازند ولی شرکت های خارجی که در این کشور تاسیس شده یا شعبه شرکتی خارجی در این کشور است می توانند تنها بخشی از مالیات را پرداخت کنند.

مالیات بر هزینه

مهم ترین قسمت مالیات بر هزینه ارزش افزوده است، نرخ این مالیات معمولا ۱۸ درصد و یا کمتر محاسبه می شود. شرکت های بیمه و بانکی به جای پرداخت ارزش افزوده مالیات های دیگری می پردازند که ۵ درصد از وام ها و هزینه بیمه را شامل می شود. این سازمان ها در هنگام خرید های شرکتی مالیات ارزش بر افزوده را نیز می پردازید. برای قرارداد های و توافق نامه های مالیاتی با نام حق تمبر می پردازند و مبلغ آن یک درصد هزینه کل اسناد و مدارک است. در این نوع قرار داد های طرفین قرار داد باید بطور جداگانه حق تمبر را بپردازند.

مالیات بر دارایی

آخرین نوع مالیات در کشور ترکیه مالیات بر دارایی است، همانطور که از نامش پیداست بر دارایی افراد مانند ملک و املاک تعلق می گیرد. هزینه این مالیات از یک دهم درصد تا شش دهم تغییر می کند. لازم به ذکر است برخی از ملک ها مانند ملک های نزدیک مترو مالیاتی دوبرابر دارند.

هزینه های انتقال سند غیر منقول

یکی نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، هزینه هایی است که در این راه باید تقبل کنید. اولین هزینه مربوط به پرداخت هزینه سند ملک است که جهت پرداخت آن معمولا هر دو طرف معامله باید ۲٪ از قیمت کل را پرداخت نمایند. هزینه پرداخت مالیات به اداره ثبت املاک نیز مورد بعدی است که تا سال ۲۰۱۸، مبلغ ۴۸۰ لیر برای آن در نظر گرفته شده بود. در نهایت ملزم به پرداخت حداکثر مبلغ هزینه پرداختی برای سرمایه گردشی هستید که این مورد در سال ۲۰۱۸، ۲۶۰ لیر ترکیه بوده است.

افراد واجد شرایط برای خرید خودرو بدون مالیات

در ابتدای این مبحث لازم است بدانید که شرایط خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای تمامی افراد امکان پذیر نیست. تنها افراد خارجی با شرایط زیر امکان خرید خودرو بدون مالیات را در کشور ترکیه دارا می باشند:

  • افرادی که در دوران بازنشستگی خود به سر می برند و مقیم این کشور هستند.
  • افرادی که اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی این کشور را دارند.
  • دانشجویان خارجی
  • دیپلمات ها و کارکنان روزنامه های بین المللی در این کشور
  • بازیکنان خارجی مشغول به بازی در باشگاه های این کشور

بنابراین افرادی که در بالا ذکر شد و واجد شرایط هستند، امکان خرید خودروی بدون مالیات و به عبارتی ارزان تر را در کشور ترکیه دارند. لازم به ذکر است این خودرو تنها توسط فرد و یا نزدیکان درجه یک او قابل استفاده است.

مراحل خرید خودروی بدون مالیات در ترکیه

مراحل خرید خودروی بدون مالیات در این کشور بدین صورت است: انتخاب خودروی مورد نظر خود از طریق وب سایت ها، مراجعه به شرکت های معاف از مالیات برای دریافت مشاوره و اطلاعات. در حقیقت این مراحل پیچیدگی های بسیاری دارد و به راحتی امکان پذیر نیست. از این رو حتما به مشاوره این شرکت ها نیازمند خواهید بود. این شرکت ها کارهای اداری و دریافت مجوزهای شما را برای شما انجام خواهند داد که این روند چیزی حدود ۱ تا ۳ هفته طول خواهد کشید.

نیاز به مشاوره در امور مالیاتی دارید ؟

اگر نیاز به مشاوره در امور مالیاتی در ترکیه دارید می توانید به راحتی با ما تماس بگیرید، مجموعه تراست گلوبال با دارا بودن وکلای ایرانی و ترک مجرب در زمینه های حقوقی و مالی آماده خدمت رسانی به تمامی ایرانیان است.