چه شما برای بار اول به ترکیه سفر می‌کنید چه بار چندم شما باشد، ممکن نگران باشید از نحوه درست خرج کردن و استفاده از پول در ترکیه، البته کاملا طبیعی است چرا که عادت به خرج کردن به لیر ندارید و نمی‌دانید که قیمت ها به چه صورت می‌باشد اما خبر خوش این است مدت هاست که از حذف صفر های جلو لیر گذشته است و دیگر خبری از اسکناس های میلیونی نیست. همچنین شما با کمی اطلاعات می‌توانید با خرج کردن پول در ترکیه آشنا شوید، و چند اپلیکیشن در این زمینه وجود دارد که این تبدیل ارز ها را به راحتی برای شما انجام می‌دهد، در ادامه این مقاله به آشنایی بیشتر در این زمینه می‌پردازیم. ضمنا شما عزیزان می‌توانید برای اخذ اقامت در ترکیه بر روی عبارت “شرایط اخذ اقامت ترکیه” کلیک کنید.

ارز رسمی کشور ترکیه چیست؟

ارز ملی ترکیه لیر ترکیه است که با ₺ شناخته می‌شود و علامت اختصاری آن TRY است. برای خود ترک‌ها YTL به لیر جدید ترکیه و TRL به لیر قدیم اشاره می‌کند که در سال ۲۰۰۵ میلادی با لیر جدید جایگزین شد. البته ممکن است بعضی فروشگاه‌ها از علامت TL هم استفاده کنند. اسکناس‌های لیر ترکیه، اسکناس‌های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ لیری هستند. سکه‌ها که به کروس معروف‌اند در واحدهای ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ لیری در دسترس هستند. البته سکه‌های یک لیری هم هنوز یافت می‌شوند.

آیا امکان استفاده از پول های انگلیسی هم در ترکیه وجود دارد؟

البته. در زمان تعطیلات در تمام مقاصد گردشگری، بار ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها اکثر ارزهای خارجی، ازجمله یورو و دلار را، می پذیرند. البته در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن اسکناس‌های اسکاتلندی است که به‌ندرت در ترکیه به‌عنوان پول پذیرفته می‌شود. یادتان باشد که نرخ تبدیل ارزها در زمان خرید به نفع شما عمل نمی‌کند و بهترین کار این است که در همان روز اول شروع تعطیلات، پول خود را به لیر ترکیه تبدیل کنید.

استفاده از دستگاه‌های خودپرداز در ترکیه

شما می‌توانید در سراسر کشور ترکیه از کارت‌های اعتباری و دبیت کارت‌های کشورهای خارجی در دستگاه‌های خودپرداز استفاده کنید. البته بهتر است که قبل از خروج از کشور به بانک خود اطلاع دهید که قصد سفر به ترکیه را دارید تا بانک تراکنش‌های شما را به‌عنوان نگرانی‌های امنیتی محسوب نکند. همچنین بد نیست کارمزد برداشت پول را هم با آن‌ها چک کنید زیرا درصورتی‌که بانک شما قراردادی با بانک‌های خارجی نداشته باشد امکان پرداخت یک کارمزد کوچک برای هر تراکنش وجود دارد. اکثر خودپردازها تنها لیر ترکیه پرداخت می‌کنند اما بانک‌های مشخص‌شده‌ای مثل HSBC به دستگاه‌هایی مجهز هستند که می‌توان از آنها پوند انگلیس هم دریافت کرد.

چه کارت‌های اعتباری در ترکیه پذیرفته می‌شوند؟

شما در ترکیه امکان استفاده از اکثر کارت‌های اعتباری معروف، ازجمله Mastercard و Visa را خواهید داشت و چنانچه جایی از قبول این کارت‌ها خودداری کرد تنها مربوط به سیاست‌گذاری اقتصادی خودش است، اما اکثر بار ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها در شهرهای بزرگ و گردشگاه‌ها آن‌ها را قبول می‌کنند. آن‌ها خودشان کارت شمارا برای پرداخت از دستگاه رد می‌کنند اما بهتر است قبل از وارد کردن رمزتان از نوع ارز پرداختی و درست بودن مبلغ آن مطمئن شوید.

کجا می‌توان به بهترین نرخ تبدیل لیر ترکیه دسترسی داشت؟

درصورتی‌که پول خود را از یک دستگاه خودپرداز در ترکیه برداشت کنید نرخ تبدیل ارز شما همان نرخی خواهد بود که بانک شما در آن لحظه ثبت کرده است. اما درصورتی‌که پول نقد همراهتان می‌برید بهتر است فقط مبلغ کمی از آن را برای گذراندن چند روز اول در کشور خودتان به لیر تبدیل کنید.  دلیلش هم این است که بانک‌ها و صرافی‌های ترکیه این کار را با نرخ تبدیل کمتری برای شما انجام خواهند داد که البته برای این کار باید مدارک شناسایی خود (مانند پاسپورت) را به آن‌ها ارائه کنید. بهتر است از تبدیل ارز در هتل‌ها و فرودگاه‌ها خودداری کنید زیرا آن‌ها معمولاً این کار را باقیمت بالاتری برای شما انجام خواهند داد.

نکات مهم درباره استفاده از پول ترکیه

وزارت گمرک و تجارت ترکیه می‌گوید که محدودیتی در میزان پولی که می‌توانید به ترکیه وارد کنید، وجود ندارد  اما میزان پول نقدی که همراه دارید تقریباً معادل ۵۰۰۰ دلار آمریکا است که البته باید قبلاً اعلام شود. شما بعد از چند روز با روش‌های خرج کردن لیر ترکیه آشنا خواهید شد اما این نباید باعث شود که شما در این کار به‌طور خودسرانه عمل کنید زیرا خیلی وقت‌ها این کار به کلاه‌برداری‌های افراد سودجو از شما منجر خواهد شد. اگر در یک ‌بار یا رستوران مشغول صرف غذا هستید همیشه قبلاً منوی آنجا را بررسی کنید و هیچ‌وقت از افراد غریبه هیچ نوشیدنی را قبول نکنید. هنگام تاکسی سوارشدن اصرار کنید که از تاکسی‌متر استفاده کند و پول  خرد هم همراه داشته باشید تا راننده با بهانه نداشتن پول خرد نتواند پول بیشتری از شما بگیرد. همیشه بقیه پولی را می‌گیرید بشمارید و بدانید که ترکیه هم مثل همه جای دنیا کیف‌قاپ دارد، پس بهتر است کیف‌دستی و کیف پول تان را همیشه درجایی امن و نزدیک به خود نگه‌دارید.