تصور همه ما این است که اقتصاد ترکیه تنها بر پایه صنعت توریسم و گردشگری است، اما این تصوری اشتباه می باشد چرا که یکی از صنایعی که تعیین کننده وضعیت اقتصادی کشور ترکیه است، صنعت کشاورزی ترکیه است. جالب است اگر بدانید کشاورزی در ترکیه از پر سود ترین کارهاست و این کشور توانسته است در این زمینه خودکفا شود. البته دو فاکتور داشتن آب و هوای معتدل و مناسب و حمایت دولت از این صنعت این رشد چشم گیر را به وجود آورده است. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد کشاورزی در ترکیه می پردازیم، شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکت در ترکیه می توانید بر روی عبارت “شرایط ثبت شرکت در ترکیه” کلیک کنید.

صنعت کشاورزی ترکیه

همان طور که در مقدمه به آن اشاره کردیم، کشاورزی در این کشور یکی از ارکان اصلی اقتصادی محسوب می شود. در واقع صادرات محصولات کشاورزی ترکیه به بیش از ۱۹۰ کشور جهان و نیز همکاری وزارت خانه های مختلف این کشور در این راستا، سبب توسعه ی مناسب و انتظار آینده ای روشن در این زمینه شده است.

مناطق مناسب برای کشاورزی ترکیه

برخلاف ایران که زمین های کشاورزی بی برنامه و بدون توجه تبدیل به مکان هایی برای ساخت ساز و یا فعالیت های دیگر می شود و خاک حاصلخیز و زندگی بخش به راحتی از بین می رود، اوضاع در ترکیه این گونه نیست. در واقع مدیریت درست و نظارت جدی در این زمینه سبب شده است که تمامی زمین های حاصلخیز در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت باشند و اگر زمینی بایر است به این دلیل است که امکان رشد و پرورش گیاه در آن وجود نداشته است. اما به طور کلی تجمع زمین های کشاورزی در غرب کشور ترکیه بیش از بخش شرقی آن است؛ با این حال بخش شرقی یک چهارم ارزش ناخالص کل تولیدات کشاورزی ترکیه را به نام خود زده است.

دانستنی های کشاورزی در کشور ترکیه

بخش قابل توجهی از خاک این کشور مستعد کشاورزی است. این مقدار چیزی حدود ۴۰% از خاک ترکیه است که ۱۵% نیز شامل جنگل است. در حقیقت می توان گفت زمینه های کشاورزی در این کشور بسیار قوی است به گونه ای که بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۱۵، ۲۵ میلیون هکتار زمین کشاورزی در این کشور وجود دارد که تنها ۱۸ درصد آن ها نیازمند آبیاری هستند! به عبارتی، خاک مناسب، شرایط آب و هوایی مطلوب و مدیریت درست همگی دست در دست هم داده اند تا این کشور نه تنها در زمینه غذا از دیگر کشورها بی نیاز شود بلکه با صادر کردن نیز به پیشرفت اقتصادی کشور کمک نماید. اما کدام مواد غذایی به عنوان مهم ترین محصولات کشاورزی ترکیه به شمار می روند؟ در بین محصولات تولیدی ترکیه گندم و سبزیجات از مهم ترین آن ها محسوب می شوند. هم چنین کشور ترکیه رتبه اول را در تولید فندق، انجیر، زردآلو، کشمش و رتبه چهارم را در تولید سبزیجات تازه و انگور در جهان به خود اختصاص داده است. در ادامه باید گفت رتبه ششم در تولید تنباکو، هشتم در تولید گندم و دهم در تولید پنبه در دنیا نیز از آن کشور ترکیه است. از دیگر تولیدات مهم ترکیه در انتها می توان به تولید چای در سطح گسترده توسط این کشور اشاره کرد. میزان پیشرفت این کشور در زمینه تولیدات کشاورزی تنها به محصولات غذایی آن معطوف نمی شود بلکه این میزان رونق به بخش های ماشین آلات این حرفه نیز کشیده شده است. برای مثال کارخانه «ساوروک‌اوغلو» محصولات خود در زمینه تولید ماشین ‌آلات کشاورزی را به ۱۴ کشور دیگر از جهان صادر می کند.

پرسودترین تولیدات کشاورزی ترکیه

قیمت ارزان مزرعه در این کشور سبب شده است نه تنها از داخل ترکیه، بلکه کشاورزان تمام جهان تمایل به کار بر روی زمین های این کشور داشته باشند. از طرفی استفاده از روش های مدرن به جای سنتی، سبب افزایش سود کشاورزان شده است. این رونق و توسعه تا آن جا پیش رفته است که این کشور از واردات محصولات غذایی به داخل بی نیاز شود. پرسودترین این گیاهان را اما می توان گوجه فرنگی، انواع میوه، سبزی، گیاهان همچون پنبه و در آخر، توت فرنگی عنوان کرد. وجود گلخانه های مدرن و مزارع و خاک مناسب سبب شده است این کشور بتواند به تولیدات مختلف و گسترده ای در زمینه کشاورزی دست بزند.

به کشاورزی در این کشور می اندیشید؟

اگر می خواهید حرفه کشاورزی را در این کشور در پیش بگیرید باید بدانید که به دلیل پایین بودن نیروی کار کشاورزی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورها، محصولی با قیمت نهایی پایین تر تولید خواهد شد و در نهایت سود بیشتری عایدتان خواهد گردید. هم چنین شما برای مزرعه دار شدن ملزم به خرید آن نیستید و می توانید از روش اجاره بهره مند شوید. از طرفی وسعت زمین های قابل زراعت در نقاط مختلف این کشور سبب شده است از حق انتخاب زیادی در این زمینه بهره مند شوید. اما بهتان پیشنهاد می کنیم برای برخورداری از سود بیشتر به جای اجاره، به خرید مزرعه با موقعیت جغرافیایی عالی روی آورید. سیستم های اتوماتیک و پیشرفته کشاورزی در کشور ترکیه، هم چنین بر تسهیل این مسیر و نیز سود بیشتر تاثیر گذار خواهد بود. در نهایت می توان گفت با تدابیر و برنامه های اندیشیده شده برای توسعه و استحکام این صنعت می توان آینده خوبی را برای آن پیش بینی کرد.

کلام آخر

کشاورزی حرفه ای است که می توانید در کشور ترکیه بر روی آن حساب باز کنید! با وجود وسعت و گستردگی مزارع موجود در این کشور، می توانید با انتخاب یک زمین با موقعیت جغرافیایی ایده آل و هزینه مناسب و هم چنین نیروی کارگری حقوق پایین به سود خوبی دست پیدا کنید.

همچنین اگر شما عزیزان قصد ایجاد کسب و کار جدید در حوزه کشاورزی ترکیه را دارید می توانید با ما تماس بگیرید تا از شرایط و امکانات این کار مطلع شوید.