با شیوع برق آسای ویروس کرونا صنعت توریسم و سفرهای بین المللی به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. از آن جایی که این ویروس توسط افراد به کشورهای دیگر منتقل می شد هر کشوری قوانین کرونایی مخصوص خود را وضع کرد تا از شیوع و ورود بیشتر کرونا بین مردم خود پیشگیری کند. قوانین کرونایی برای سفر به ترکیه پس از این شیوع همه گیری وضع شد و باعث کاهش ورود توریست ها به این کشور شد. اکنون که در سال 1401 هستیم با گسترش واکسیناسیون و اهمیت دادن به پروتکل های بهداشتی شیوع کرونا تا حدودی کنترل شده است. حال این سوال پیش می آید که اکنون در این شرایط، قوانین کرونایی برای سفر به ترکیه چگونه است؟

قوانین کرونایی کشور ترکیه

قوانین کرونایی برای سفر به ترکیه

کاهش آمار مبتلایان به کرونا شرایط در ترکیه را تا حدودی مطلوب کرده است. این موضوع باعث شده است که محدودیت های کرونایی از گذشته کمتر شود. با این وجود واکسینه بودن گردشگران از الزامات مهم سفر به ترکیه است. اگر دوست ندارید واکسینه شوید با آزمایش تست منفی کرونا نیز می توانید به ترکیه سفر کنید.

اکنون در ترکیه در اماکن روباز، الزامی به ماسک زدن برای مردم ترکیه و گردشگران نیست. این قوانین چه از راه هوایی وارد ترکیه شوید و چه از راه زمینی به این کشور وارد شوید یکسان است.

به یاد داشته باشید که تست PCR باید 72 ساعت پیش از سفر، به کشور ترکیه ارائه شود و واکسیناسیون کامل نیز باید حداقل 14 روز پیش از سفر به این کشور انجام شده باشد.

برای ورود و گشتن در این کشور دیگر تهیه Hes Code لازم نیست اما باید فرم وزارت بهداشت این کشور را به طول کامل پر کنید.

با تزریق چه واکسن هایی می توان وارد ترکیه شد؟

آخرین بخشنامه هایی که در این زمینه منتشر شده حاکی از این است که کشور ترکیه گردشگرانی را می پذیرد که واکسن های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی را تزریق کرده باشند. دو واکسن سینوفارم و آسترازنکا که در ایران هم تزریق شده اند در لیست این واکسن ها قرار دارند.

اگر واکسن برکت تزریق کردید باید حتما تست پی سی آر منفی با خود به همراه داشته باشید چرا که این واکسن هنوز توسط دولت ترکیه مورد قبول واقع نشده است. همچنین به جز واکسن جانسون اند جانسون اگر یک دوز از واکسن های دیگر کرونا دریافت کرده اید هم باید حتما تست PCR به همراه داشته باشید.

سفر در ایام کرونا

تست PCR در ترکیه

اگر مشکوک به کرونا باشید در بدو ورود به ترکیه از شما آزمایش کرونا خواهند گرفت. کسانی که در ترکیه با ماشین شخصی و هواپیما رفت و آمد کنند نیازی به آزمایش کوید ندارند. افرادی که کمتر از 12 سال سن دارند هم نیازی به ارائه تست منفی کرونا ندارند.

آخرین قوانین کرونایی در ترکیه

در کشور ترکیه اکنون قوانین کرونایی آسان تر شده است. ماسک زدن همچنان در فضاهای بسته مثل مترو یا اتوبوس اجباری است اما الزام استفاده از ماسک در فضاهای باز برداشته شده است.

پیش تر به ارائه Hes code برای ورود به وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز خرید در ترکیه نیاز بود اما اکنون دیگر برای ورود به این مکان های سربسته نیازی به ارائه Hes code نیست.

برای مسافران نیز اکثر محدودیت ها برداشته شده و تنها هنگام ورود به این کشور یا خروج از آن نیاز به ارائه مدارک واکسن یا تست منفی کرونا دارید و با Hes Code رصد نمی شوید.

بازگشت به ایران از ترکیه

برای بازگشت به ایران طبق بخشنامه وزارت بهداشت ایران، تست منفی کرونا لازم است. این شرط برای کسی که واکسن زده یا نزده الزامی است و تفاوتی برای کسانی که هر نوع واکسنی را تزریق کرده اند نمی کند.

محدودیت های فرودگاه های ترکیه

پروتکل های بهداشتی در هواپیما

به دلیل این که خیلی از شرکت های هواپیمایی گواهی واکسن دریافت می کنند عموما رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما انجام نمی شود. به همراه داشتن افشانه در کابین هواپیما نیز ممنوع است اما اخیرا به خاطر پروتکل های بهداشتی، در باره این موضوع از سوی هواپیمایی های ایران سختگیری نمی شود.    

سخن پایانی

از آن چه تاکنون گفتیم می توان فهمید که به خاطر گسترش واکسیناسیون و کم شدن میزان ابتلای مردم به کرونا کمی از شدت قوانین کرونایی برای سفر به ترکیه کاسته شده است و گردشگران می توانند با به همراه داشتن گواهی واکسیناسیون (سینوفارم یا آسترازنکا) یا تست منفی پی سی آر به کشور ترکیه سفر کنند.

در داخل این کشور هم قوانین کرونایی آسان تر شده است و دیگر الزامی به استفاده از ماسک در فضای باز و Hes Code برای ورود به برخی مراکز نیست. اگر با یک تور مسافرتی سفر می کنید قطعا آن ها سعی می کنند همه نکات لازم برای سفر به کشور ترکیه را به شما بگویند اگر جز این بود خودتان از آن ها در این باره سوال کنید. اگر قوانین دوباره تغییر کنند یا قانون جدیدی به آن ها اضافه شود توسط وزارت بهداشت ترکیه اعلام خواهد شد و ما هم از این موضوع مطلع خواهیم شد.

اگرچه با کاهش ابتلا به کرونا پروتکل های بهداشتی دیگر به شکل سختگیرانه در این کشور اجرا نمی شود اما شما سعی کنید برای حفظ سلامتی تان پروتکل های بهداشتی را کامل رعایت کنید چرا که اگر در سفر مبتلا به کرونا شوید علاوه بر این که نمی توانید از سفرتان لذت ببرید در بازگشت به ایران هم با سختی روبه رو خواهید شد. تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت کامل دستور العمل های بهداشتی است.