یکی از موضوعات مهم برای عزیزانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند مساله درمان در ترکیه است، البته برخی دیگر هم ممکن است بخاطر درمان به کشور ترکیه بیایند چرا که کشور ترکیه از سیستم درمانی خیلی پیشرفته و مجهز برخوردار می باشد. و فراموش نکنید کشور ترکیه بهترین بیمارستان های خاورمیانه را در اختیار دارد. قصد داریم در چند دقیقه درمان در ترکیه و جوانب مختلف این مساله را برای شما عزیزان توضیح دهیم. همچنین شما می توانید با ارتباط با ما از خدمات درمان در ترکیه آگاه شوید و ما می توانیم در تمام راه درمان در ترکیه در کنار شما باشیم.

کادر درمان در ترکیه

سیستم درمان در ترکیه

تشکیلات خدمات بهداشتی درمانی در ترکیه اساسا زیر مجموعه‌ ای از وزارت سلامت (MOH) این کشور است که توسط سازمان تامین ‌اجتماعی، دانشگاه ‌ها، وزارت دفاع، پزشکان خصوصی، دندان ‌پزشکان و داروسازان اداره می‌شود.

در ترکیه وزارت بهداشت نیز ارائه ‌دهنده مراقبت ‌های بیمارستانی، مراقبت بهداشتی و تنها ارائه ‌کننده خدمات بهداشتی و درمانی است. اگرچه بیمارستان ‌های خصوصی نیز خدمات ارائه می‌ دهند، ولی ظرفیت شان کم است. در سطح مرکزی، وزارت سلامت سیاست‌ گذار سلامتی و ارائه خدمات بهداشتی است و در سطح استانی، خدمات بهداشتی و درمانی از طریق هیئت‌ مدیره ‌های سلامت استانی که از نظر مـسئولیت، فرمانداران استانی هـستند، انجام می‌شود.

در ترکیه خدمات بهداشت و درمان ارائه‌ شده توسط وزارت بهداشت و درمان به وسیله وزارت دارایی تامین مالی می‌شود. با این حال وزارت دفاع به طور مجزا به مراقبت از سلامت پرسنل و وابستگان نظامی می ‌پردازد و شورای آموزش عالی مسئول بیمارستان های دانشگاهی است.

نظر کارشناسان در باره درمان در ترکیه

برخی از منتقدان نظام خدمات درمانی این کشور معتقدند که ساختار پیچیده خدمات درمانی ترکیه نشان ‌دهنده آن است که براساس تحولات تاریخی شکل‌ گرفته و براساس فرآیندهای برنامه ‌ریزی منطقی بهداشت و درمان شکل نگرفته است. گرچه خدمات درمانی توسط بخش‌ های عمومی، نیمه ‌دولتی، خصوصی و سازمان ‌های بشردوستانه شکل گرفته، روابط میان این بخش‌ ها چندان منسجم یا کنترل‌ شده نیست.

کارشناسان می ‌گویند با اینکه از زمان بهینه ‌سازی حوزه سلامت در این کشور 12 سال می ‌گذرد، نظام سلامت و درمانی این کشور همچنان دارای نواقص چشمگیری است. به ‌طور مثال در نظام سلامت ترکیه پزشک خانواده تعریف شده، اما نظام ارجاع ندارند. با این حال ترکیه به‌ عنوان یک کشور درحال‌ توسعه به خصوص در سال‌ های اخیر سیاست‌ های مختلفی را برای بهبود وضعیت بهداشت و درمان جامعه خود به اجرا گذاشته است.

سیستم درمان در ترکیه

مشکلات قبلی درمان در ترکیه

دو دهه پیش نرخ مرگ‌ و میر مادران و نوزادان در ترکیه بسیار بالاتر از هر کشور دیگری در اروپا بود و امید به زندگی بسیار پایین بود. در سال 1999 این نرخ برابر با 40 مرگ در هر هزار تولد بود. در حالی که برای اتحادیه اروپا متوسط برابر با 9/4 بود و برای شرق اروپا این نرخ برابر بود با 11/3. حتی در مرکز اروپا این نرخ برای کشورهای تازه استقلال ‌یافته برابر با 8/17 بود. این روندی بد برای ترکیه محسوب می‌ شد. سازمان WHO این نرخ را در سال 1998 برای ترکیه 130 در 100 هزار تعریف کرد. این نرخ از نظر این سازمان برای کشورهای اروپایی برابر 3/20 و برای کشورهای آسیایی برابر با 6/42 بود.

اصلاحات سیستم درمان در ترکیه

با این حال ترکیه در طول دهه گذشته رشد خوبی در حوزه سلامت داشت و نزدیک به 120 میلیارد دلار در این زمینه سرمایه ‌گذاری کرد. به طوری که در این سال‌ ها علاوه بر حوزه صنعت، بازار خوبی در کشورهای اطراف در این حوزه پیدا کرده است. حالا شرایط تا حدودی تغییر کرده و مهم ‌ترین نشانه آن هم پایین بودن نرخ خدمات درمانی در این کشور است.

41 درصد از هزینه سلامت مردم ترکیه با کمک مالیات تامین می‌شود و شرکت ‌های بیمه تنها ۳۱ درصد در هزینه ‌های درمان نقش دارند. مردم ترکیه هم به طور متوسط حدود ۲۸ درصد از این هزینه را می ‌پردازند.

ترکیه در راستای ارتقای نظام خدمات درمانی خود و ارائه خدمات ارزان به مردم کشورش بر روی مالیات بر خودرو حساب ویژه‌ای باز کرد و با اینکه به لحاظ شاخص ‌های کلان اقتصادی تفاوت چندانی با ایران نداشت کاری کرد تا دولت توانایی این را پیدا کند که حدود 72 درصد هزینه ‌های درمانی مردم خود را پرداخت کند.

اصلاحات سیستم درمان در ترکیه

نظام بیمه درمان در ترکیه

نظام بیمه ترکیه با کمک بیمه‌ های ملی و بیمه‌ های خصوصی برای تامین رفاه مردم تلاش می ‌کند و جالب اینجاست که دولت رقمی بیش از ۸۰ درصد هزینه‌ های دارویی مردم را متقبل می‌شود؛ موضوعی پر اهمیت که در رضایت عمومی مردم از نظام خدمات درمانی این کشور تاثیر بسزایی دارد.

سبک ارائه خدمات بهداشتی درمانی در ترکیه مشابه سبک آمریکایی است، به‌ طور مثال پزشکان این اختیار را دارند که هر دارویی را به هر مقداری تجویز کنند. البته مشروط به اینکه از داروی سوم به بعد، هزینه بیشتر از دریافت‌ کننده دارو گرفته شود و پزشکان و گروه‌ های ارائه ‌دهنده خدمت در این خصوص محدودیتی ندارند، که این خود یک چالش در حوزه سلامت است.

ادغام سازمان ‌های مختلف بیمه ‌های اجتماعی شامل سازمان بیمه کارگران و اصناف با یک دیگر، فراهم آوردن زمینه فعالیت بیمه ‌های درمانی خصوصی، فراهم آوردن زمینه استفاده از بیمارستان ‌های دانشگاه‌ ها و بیمارستان‌ های خصوصی از سوی منسوب های بیمه‌ های کارگری و اصناف، اجرای طرح بیمه درمانی همگانی برای نیازمندان از جمله فعالیت‌ هایی است که مسئولان بهداشتی دولت آنکارا در راستای ارتقای نظام خدمات درمانی و بهبود وضعیت درمانی این کشور در سال‌ های اخیر انجام داده‌ اند.

در مجموع در سیستم درمان در ترکیه باید داشتن بیمه و نوع بیمه ای که دارید را حتما در نظر بگیرید.

درمان در ترکیه

بیمارستان در سیستم درمان در ترکیه

حمایت از تاسیس بیمارستان‌ ها و کلینیک‌  های تخصصی درمانی نیز بخشی از برنامه‌ های دولت ترکیه برای بهبود کیفیت وضعیت بهداشت و درمان این کشور است.

ترکیه در مجموع یک هزار و ‪ ۱۹۱ بیمارستان دولتی و متعلق‌ به بخش ‌خصوصی دارد که از این میزان ‪ ۳۷۵ بیمارستان متعلق به بخش خصوصی و مابقی نیز بیمارستان‌ های دولتی و متعلق به دانشکده های پزشکی ترکیه است

تعداد بیمارستان‌ های متعلق به وزارت بهداری ترکیه ۸۳۶ بیمارستان است که استانبول با بیشترین تعداد تخت های بیمارستانی متعلق به بیمارستان های وزارت بهداشت بیشترین بیمارستان دولتی را در خود جای داده است، استانبول با 26 بیمارستان یک هزار و سیصد و هفتاد و پنج تخت ، آنکارا با 35 بیمارستان یک هزار و نهصد تخت، ازمیر با 52 بیمارستان شش هزار و نهصد و چهل و چهار تخت، بورسا با 22 بیمارستان چهار هزار تخت، قونیه با 22 بیمارستان 3 هزار و پانصد و پنجاه و دو تخت دارد.

احداث بیمارستان‌ های خصوصی در ترکیه به ‌خصوص بعد از دهه ‪۱۹۸۰ میلادی و به موازات اجرای سیاست اقتصاد آزاد از سوی تورگوت اوزال، رئیس جمهوری این کشور، از رشد قابل ملاحظه‌ ای برخوردار بوده است.

ترکیه که در سال 2003، 142 بیمارستان خصوصی داشت اکنون با رشد بیش از دو برابری این رقم را به 550 بیمارستان رسانده است. با این حال باید گفت در این کشور 75 درصد خدمات بهداشتی و درمانی از سوی دولت و 23 تا 25 درصد این خدمات از سوی بخش خصوصی ارائه می شود.

در مجموع می شود با اطمینان گفت که سیستم درمان در ترکیه دارای بیمارستان های معتدد و با کیفیت جهانی است.

بیمارستان های ترکیه

نظام آموزشی درمان در ترکیه

نظام آموزشی این کشور به ‌یک ‌باره از مسیر تئوریک به سمت مسیری تجربی و فعالیت دانشجویان پزشکی زیر نظر متخصصان اروپایی تغییر کرد و نسلی قدرتمندتر در نظام پزشکی این کشور پرورش یافت، نسلی که می‌ توانست خود از تعلیم ‌دهنگان نسل‌ های بعدی باشد. همزمان تلاش شد با احداث مراکزی ویژه، امکان ارتباط کادر خدمات درمانی بیمارستان ‌ها و مراکز بهداشتی درمانی با بنیادهای بزرگ پژوهشی حفظ شود تا نظام پزشکی این کشور قادر به حفظ ارتباط خود با مراکز پزشکی- پژوهشی بین‌ المللی باشد.

اما آموزش‌ های بهداشتی – درمانی در این کشور تنها در سطح پیشرفته و مختص به کادرهای پزشکی نبود. در یک دهه اخیر شمار پزشکان مدرسه و مربیان بهداشت در ترکیه به طور چشمگیری افزایش یافت. کودکان و نوجوان ترک باید آموزش پیشگیری از بیماری و یا درمان برخی بیماری‌ های جسمی و روحی را می ‌دیدند و تحت عنوان بهداشت ‌یار با مربیان بهداشت در مدارس فعالیت می ‌کردند.

چنین اقدامی چند دستاورد مفید داشت؛ کودکان علاوه بر حفظ سلامت خود و خانواده، مسئولیت حفظ سلامت دیگر هم‌ سن ‌و سال ‌های خود را بر عهده داشتند. اما آموزش به کودکان از دیگر سو منجر به ایجاد رغبت در نسل جدید برای حرکت در مسیر انتخاب رشته‌ های پزشکی و زیر مجموعه آن‌ ها و ادامه تحصیل در سطوح بالاتر می ‌شد. همچنین دیگر تمام مسئولیت بهداشتی-درمانی در مدارس تنها بر دوش مربیان بهداشت نبود و کودکان با انرژی در این مسئولیت ‌ها سهیم بودند.

وزارت بهداشت ترکیه برای رفع نیازهای درمانی در سطح ترکیه بیش از 6 هزار درمانگاه راه‌ اندازی کرد که در آن ‌ها دست‌ کم یک پزشک اشتغال داشت. طبق طرحی که از سوی وزارت بهداری ترکیه ارائه شد در تمام مناطقی که جمعیت آن‌ ها ‪۱۰ هزار نفر بود، دست‌ کم یک درمانگاه دولتی تاسیس شد

رشد درمان در ترکیه

اما یکی از مهم‌ ترین دلایل موفقیت سیستم بهداشت و درمان ترکیه در دهه اخیر، مرهون هماهنگی و انسجام مجلس، دولت، سیاست ‌گذاران و تصمیم ‌گیرندگان و بخش‌ های مالی بود. به‌ طوری که تمام این بخش‌ ها به ‌طور واحد عمل کردند. چراکه اکثریت مجلس دست حزب است و دولت نیز برآمده از حزب. بنابراین تصمیم‌ سازی‌ ها بسیار آسان صورت می ‌گیرد و بخش ‌های سیاست ‌گذاری موضع دیگری نسبت به تصمیمات ندارند.

درمان در ترکیه

چرا درمان در ترکیه ؟

بخش درمان در ترکیه با توجه به اینکه از بهترین کادر درمان و به روز ترین دستگاه های درمان برخوردار است اما هزینه ای به مراتب کمتر از کشور های حاشیه خلیج فارس و کشور های اروپایی دارد، شما عزیزان که قصد آن دارید که درمان در ترکیه انجام دهید ،بخصوص عمل های زیبایی، می توانید با ما در ارتباط باشید تا راه درمان در ترکیه را برای شما آسان کنیم.