شرایط اقامت در ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه آسان تر شده است

این روز ها در خیلی از سایت های خبر و مهاجرتی، حرف از آن است که شرایط اقامت در ترکیه آسان شده و می شود راحت تر از گذشته اخذ شهروندی ترکیه کرد. در این مقاله می پردازیم به این که شرایط اقامت در ترکیه در کدام زمینه ها آسان تر شده است و اساسا این شرایط چه چیز هایی هستند، تغییراتی که در این مقاله از آن ها یاد خواهیم کرد بر اساس مطالبی است که در 19 سپتامبر، یا 28 شهریور، امسال در روزنامه رسمی ترکیه چاپ شده بود.

مهاجران و شرایط اقامت در ترکیه

مهاجران و اقامت در ترکیه

با توجه به وضعیت مناسب ترکیه در این سال ها، یکی از مقاصد مهاجرانی که در دنیا وجود دارند شده است و بر اساس آمار هایی که منابع رسمی کشور ترکیه هر ساله منتشر می کنند، می شود متوجه شد که این روند صعودی هم می باشد. این وضعیت مدیون مطلوب بودن شرایط اقامت در ترکیه است؛ به طوریکه دولت ترکیه با لحاظ کردن امتیازات فراوانی برای افراد حقیقی یا حقوقی ای که اقدام به سرمایه گذاری در ترکیه یا خرید ملک در ترکیه می کنند به موفقیت های بی مانندی در این زمینه ها رسیده است.

علت آسان شدن شرایط اقامت در ترکیه

علت آسان شدن شرایط اقامت در ترکیه چه چیزی می باشد ؟

به موارد بسیاری می شود اشاره کرد اما ترکیه مدرن از ابتدای تاسیس خود تا به امروز درهمین مسیر قرار داشته و با تغییرات سیاسی ای که در سه سال اخیر در ترکیه شاهد بودیم، دولت ترکیه هر ساله شرایط اقامت در ترکیه را آسان تر می کند تا با ایجاد اعتماد متقابل با سرمایه گذاران خارجی، به یک نتیجه برد-برد دست پیدا کند.

شرایط اقامت در ترکیه

شرایط اقامت در ترکیه

اگر یک شخصی همه ی موارد زیر را دارا باشد می تواند به راحتی برای اقامت در ترکیه یا اخذ شهروندی در ترکیه اقدام کند:

 1. فرد باید به سن قانونی رسیده باشد یا از طریق ولی قانونی خود اقدام کند.
 2. فرد بدون وقفه 5 سال در ترکیه سکونت داشته (به طور مثال 5 سال اقامت توریستی داشته که هر سال آن را تمید کرده باشد) و نهایتا در این 5 سال، شش ماه خارج از ترکیه بوده باشد.
 3. خرید ملک در ترکیه – سرمایه گذاری در ترکیه از طریق تاسیس شرکت یا مشارکت در پروژه های دیگران – استخدام در یکی از شرکت های ثبت شده در ترکیه – ازدواج با یک شهروند ترک – داشتن مادر، پدر و یا فرزندی که قبلا حق شهروندی اخذ کرده باشد – ادامه تحصیل در ترکیه
 4. داشتن رفتار مسئولیت مدارانه برای زندگی اجتماعی، عدم داشتن رفتار های نا به هنجار (نسبت به ارزش های جامعه ترکیه) و عدم داشتن سوء پیشینه در کشور ترکیه
 5. داشتن مهارت صحبت کردن به زبان ترکی رایج در ترکیه به حدی که بتواند زندگی اجتماعی خود را بگذراند.
 6. اثبات داشتن منابع مالی کافی برای تامین هزینه های خود و افراد تحت تکفل در ترکیه.
 7. عدم داشتن موردی مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی.
 8. عدم ابتلا به بیماری واگیردار و غیر قابل درمان.
کدام شرایط اقامت در ترکیه تسهیل پیدا کرده است

کدام شرایط اقامت در ترکیه یا اخذ شهروندی در ترکیه تسهیل پیدا کرده است ؟

 1. سرمایه گذاری در ترکیه : تا قبل از تغییراتی که امسال اعلام شد، شما اگر قصد این را داشتید از طریق سرمایه گذاری در کشور ترکیه، اقامت ترکیه یا شهروندی ترکیه را کسب کنید باید مبلغ دو میلیون دلار را در این کشور سرمایه گذاری می کرید اما این عدد به 500 هزار دلار کاهش پیدا کرده است.
 2. افتتاح حساب بانکی در ترکیه : همچنین اگر در گذشته می خواستید با افتتاح سپرده در این کشور اقامت در ترکیه را داشته باشید باید مبلغ سه میلیون دلار را در یکی از بانک های دولتی این کشور قرار می دادید، اما این عدد هم به 500 هزار دلار کاهش پیدا کرده است.
 3. خرید ملک در ترکیه : در حال حاضر شما با خرید ملک یا املاکی مجموعا به ارزش 250 هزار دلار می توانید شهروندی ترکیه بگیرید در صورتیکه این مبلغ قبل تغییر قوانین، یک میلیون دلار بوده است، همیچنین باید در نظر داشته باشید در این روش می توانید برای دو نفر دیگر هم اقامت در ترکیه را حاصل کنید.
 4. کسب و کار در ترکیه : شما با داشتن کارمندان ترک که آنها را بیمه کرده باشید می توانید به راحتی شهروندی ترکیه را بگیرید و تعداد این کارمندان باید عدد 50 باشد که از 100 کارمند در گذشته، خیلی شرایط مطلوب تری می باشد.
مدارک مورد نیاز اقامت در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اقامت در ترکیه یا اخذ شهروندی در ترکیه

یکی از شرایط اقامت در ترکیه داشتن این مدارک می باشد:

 1. فرم ثبت نام ( VAT-3 )
 2. ۲ عدد عکس ۵۰×۶۰ میلی متر با پس زمینه سفید، معین شده از طرف ICAO و خوانا برای دستگاه.
 3. پاسپورت یا مدارکی مشابه برای نشان دادن ملیت شخص و اگر فردی ملیتی نداشته باشد باید مدارک مربوطه را در این زمینه ارائه کند.
 4. مدارکی مثل شناسنامه که نشان بدهد فرد در کجا و کی متولد شده است، اگر فرد متاهل باشد مدارکی که تاهل (یا پدر یا مادر بودن) را نشان دهد.
 5. مدرک وضعیت تاهل و در صورت متاهل بودن، مدرک ازدواج؛ در صورت طلاق گرفتن، مدرک طلاق و در صورت بیوه بودن، مدرکی برای اثبات فوت همسر.
 6. مدرکی تایید شده از طرف وزارت بهداشت ترکیه که نشان دهد فرد بیماری خطرناکی (برای جامعه) ندارد.
 7. مدارکی مثل مجوز کار یا برگه مالیات که نشان می دهد فرد توانایی مالی پرداخت هزینه های خود و افراد تحت تکفل خود را دارد.
 8. اگر از طریق داشتن اقامت موقت بی وقفه 5 ساله اقدام به اخذ شهروندی کرده باشد،. مدرک مشخص کننده تاریخ های ورود و خروج به کشور، اخذ شده از اداره امنیت استان، برای اثبات اقامت بدون وقفه به مدت ۵ سال قبل از تاریخ مراجعه
 9. برگه اقامت (به مدت کافی) برای اتمام مراحل شهروندی  بعد از تاریخ مراجعه.
 10. در صورتیکه در یکی از دادگاه های ترکیه یک زمانی محکوم شده باشد، مدرک تاییدیه نیاز است.
 11. رسید پرداخت هزینه خدمات به صندوق مالی.
نکاتی در مورد اخذ شهروندی ترکیه

نکاتی که در مورد روند اخذ شهروندی ترکیه باید بدانید چیست ؟

 • مدت زمانی که طول خواهد کشید بسته به نوع درخواست شما می تواند متفاوت باشد اما اگر هیچ یک از مدارک شما ناقص یا نامعتبر نباشد این روند حدودا دو تا سه ماه طول می کشد
 • در این مدت اجازه اقامت بر اساس (شماره: 6458/31-J) به شما و خانواده تان داده می شود.
 • اگر درخواست اقامت در ترکیه شما رد بشود، بر اساس ضوابط قانون شماره ۵۹۰۱ شهروندی ترکیه، شما می توانید دوباره تقاضای خود را به دفتر قانونی ترکیه در محل اقامت خود ارسال کنید.
 • اگر شهروند ترکیه بشوید نیاز نیست که شهروندی قبلی خود را باطل کنید چرا که ترکیه قوانین دو تابعیتی ها را دارد.
 • در مورد اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک، باید در نظر داشته باشید که ارزش این ملک (یا املاک) از طرف دولت ترکیه برآورد می شود، پس در نظر داشته باشید ملک (یا املاکی) را خریداری کنید که ارزش واقعی آنها 250 هزار دلار است.

تراست گلوبال در مسیر اخذ شهروندی ترکیه برای شما چه کار هایی می تواند انجام دهد ؟

ما با سابقه ای طولانی در این کار به تمامی شرایط اقامت در ترکیه مسلطیم و ما تمامی تجارب و امکاناتمان در اختیار شما قرار می دهیم و در تمامی مراحل کار کارگذار ما در کنار شما خواهد بود و نمی گذاریم لحظه ای در این مسیر تنها شوید. ما واضح و شفاف از ابتدا، شما را با شرایط و وضعیت فعلی تان آگاه می کنیم و هدفمان این است که مبنای کار را صداقت و اعتماد متقابل بگذاریم. همچنین شما می توانید در همین لحظه با کارشناسان ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان و تخصصی بهره مند شوید.

مشاوره رایگان و تخصصی