شرایط تحصیل در ترکیه ۲۰۲۰ و بورس تحصیلی در ترکیه

با توجه به شرایط دانشگاه های ترکیه و نحوه پذیرش آنها ، نزدیک بودن این کشور به کشور عزیزمان ایران و همچنین نزدیک بودن هزینه زندگی در این کشور به کشور ما ، متقاضیان تحصیل در ترکیه در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته اند. هم دانش آموزانی که برای ادامه تحصیل به دبیرستان های ترکیه می روند و هم دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی و یا تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری به تحصیل در ترکیه می پردازند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه برای اکثر رشته ها ۴ سال و برای بعضی رشته ها مانند پزشکی ۶ سال به طول می انجامد.

ضمنا دانشجویان و یا دانش آموزان حتی می توانند برای گرفتن بورسیه تحصیلی نیز اقدام کنند.

هر ساله کشور ترکیه پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی می باشد که به این کشور به قصد تحصیل در ترکیه سفر می کنند، و بیشتر افرادی که از ایران به این کشور برای تحصیلات عالی می آیند برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی است زیرا شرایط بسیار بهتری نسبت به کشور ایران برای تحصیل در این رشته های برای متقاضیان وجود دارد.

تحصیل در ترکیه و شهر استانبول

تحصیل در دبیرستان های ترکیه :

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان به مدت ۴ سال به طول می انجامد اما بعضی مدارس هستند که علاوه بر تحصیل عادی زبان خارجی نیز آموزش می دهند که در این مدارس تحصیل ممکن است ۵ سال به طول بیانجامد.

دبیرستان های ترکیه دو نوع دارند :

 • دبیرستان های آناتولی

 • دبیرستان های دولتی

دبیرستان های دولتی در ترکیه به صورت عادی و استاندارد تدریس میکنند اما دبیرستان های آناتولی بیشتر به تدریس زبان های خارجی می پردازند. در پایان نیز دانش آموزان می توانند با امتحانات جامع دانشگاه ها وارد دانشگاه شوند.

البته مدرسه آنکارا و همینطور مدرسه ایرانیان استانبول ( مجتمع آموزشی فجر ایرانیان استانبول ) نیز برای ایرانیان است که زیر نظر آموزش و پرورش کشورمان فعالیت می کند و برای کسانیست که برای مدتی در ترکیه اقامت دارند و قصد بازگشت به کشور را دارند و به زبان فارسی تدریس می کنند. بقیه مدارس در ترکیه به استثنا چند مدرسه بین المللی ، به زبان ترکی تدریس می کنند.

هزینه های تحصیل در دبیرستان های ترکیه :

برای کسانی که در مدارس دولتی درس می خوانند هزینه تحصیل بین ۴-۶ میلیون تومان می باشد اما این مدارس امکانات شبانه روزی ندارند، اما مدارس بین الملل که این امکانات را دارند هزینه تحصیل آنها بین ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار می باشد و هزینه درخواست مدارک این دبیرستان ها نیز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار می باشد.

فارغ التحصیلی در ترکیه

تحصیل در ترکیه در دانشگاه های ترکیه :

دروس در دانشگاه های ترکیه به مانند دانشگاه های ایران به صورت ترمی – واحدی ارائه می شود و در سه ترم پاییز ، بهار و تابستان ارائه می گردد.

یکی از شروط ثبت نام در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم می باشد. اما شرایط سنی مطرح نیست و داوطلبان با هر سنی می توانند برای پذیرش اقدام کنند. زبان های مختلفی در دانشگاه های ترکیه اعم از انگلیسی ، آلمانی ، فرانسوی و ترکی تدریس می شود اما این بستگی به دانشگاه مورد نظر و همینطور رشته انتخابی دارد. اما اکثر دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی کار می کنند و برای دانشجویانی که ترکی بلد نیستند کلاس آموزشی رایگان نیز گذاشته می شود.

اکثر دانشگاه های ترکیه خوابگاه ندارند اما تمام دانشجویان ترکیه بیمه درمانی می شوند که در این صورت تمام هزینه های درمانی آنها رایگان می باشد. رفت و آمد عمومی نیز برای دانشجویان با ۵۰ درصد تخفیف می باشد.

برای ورود به هر دانشگاه باید آزمون ورودی آن دانشگاه را نیز بدهید البته بعضی دانشگاه ها به آزمون ورودی بعضی دانشگاه های دیگر اکتفا می کنند و خود آزمون جدا گانه ندارند. بعضی دیگر از این دانشگاه ها نیز به معدل دیپلم یا نتایج کنکور شما اکتفا می کنند.

تحصیل در ترکیه و شرایط دقیق گرفتن اقامت تحصیلی در دانشگاه

برای تحصیل در ترکیه و گرفتن پذیرش از دانشگاه های ترکیه اولین مساله این است که شما قصد تحصیل در دانشگاه دولتی دارید یا دانشگاه خصوصی، بدین ترتیب اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را داشته باشید باید بدانید که حتما باید در آزمون شرکت کنید:

 • اگر دانشگاه مورد نظر رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید به زبان ترکی ارائه می دهد باید آزمون یوس (YOS) را بدهید.
 • به همین ترتیب اگر زبان تدریس انگلیسی باشد باید آزمون سَت (SAT) را بدهید

اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه را داشته باشید در بسیاری از مواقع نیازی به دادن آزمون ورودی نیست اما هر دانشگاهی شرایط ورودی خود را دارد، به طور مثال دانشگاه های خصوصی ای که رشته هایی مثل پزشکی و دندان پزشکی را ارائه می دهند شرط معدل حداقل ۱۵ را گذاشته اند. (اگر هم دیپلم دارید و هم مدرک پیش دانشگاهی این شرط معدل برای هر دو این مقاطع است و اگر فقط دیپلم دارید شرط معدل برای دیپلم شما در نظر گرفته می شود.)

آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه

تحصیل در ترکیه و آزمون های ورودی به دانشگاه ها

آزمون یوس (YOS)

امور مربوط به انتخاب و جایگزینی دانشجویان در مؤسسات آموزش عالی ترکیه توسط سازمان ÖSYM در این کشور پیگیری می شود و متقاضیان خارجی (غیر ترک) می بایست در آزمون YÖS (یوس ترکیه) که توسط این سازمان هر ساله برگزار می گردد شرکت و پس از احراز رتبه قبولی توانایی ثبت نام و ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی ترکیه را خواهند داشت. برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیه دانش آموزان اعم از دبیرستان، فنی حرفه ای، کار دانش، هنرستان و … که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله می باشند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

شرایط آزمون یوس (YOS)

آزمون YÖS مخفف Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبین خارجی است. داوطلبینی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی یا دکترای رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ‌های دولتی ترکیه را دارند می ‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند. اکثر دانشگاه‌ های دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزار آزمون یوس مختص خود می‌ کنند . دانشگاه ‌های ترکیه این آزمون را هر سال، یک نوبت برگزار می ‌کنند .

آزمون یوس از سه قسمت تشکیل شده است. مفاد اصلی این آزمون به هوش ، ریاضی و هندسه اختصاص دارد .عموما سوالات آزمون یوس به انتخاب داوطلب به غیر از ترکی استانبولی به زبان انگلیسی یا زبان های دیگر نیز طرح می شود. سوالات آزمون یوس به صورت تستی است و هر سوال دارای ۵ گزینه است. و عموما دانشگاه ‌ها نمره منفی برای پاسخ اشتباه منظور می ‌کنند ، اما بعضی دانشگاه ها نیز برای پاسخ اشتباه نمره منفی منظور نمی کنند. نسبت نمره منفی در آزمون یوس ۴ به ۱ است. هر ۴ جواب غلط یک جواب .صحیح را از بین خواهد برد

پس می توان گفت که این آزمون مهم ترین آزمون ورودی به دانشگاه های ترکیه می باشد.

آزمون ست (SAT)

اسم این آزمون مخفف  Scholastic Assessment Test می باشد که  آزمون استانداردی است به منظور ورود به کالج و بعضی از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی “Undergraduate” . عمدتا متقاضیان در سالهای یازدهم و دوازدهم اقدام به شرکت در این آزمون می نمایند . باید توجه داشت که آزمون SAT Subject  نوع دیگری از این آزمون است که در ۵ رشته ریاضیات ، تاریخ آمریکا و جهان ، علوم و زیست شناسی ، زبانهای خارجی و ادبیات انگلیسی برگزار میگردد . آنچه شرط لازم برای ورود به دانشگاه می باشد SAT  عمومی یا SAT General است . این آزمون توسط College Board برگزار می گردد و حداقل در ۶ مقطع زمانی در سال برگزار می شود که این تاریخها در سایت www.collegeboard.org  اعلام می گردد . این آزمون در سال ۲۰۱۶ دستخوش تغییراتی گردیده است و سیستم نمره دهی جدید ۱۶۰۰ می باشد  که بنابر اعلام رسمی سایت کالج بورد میانگین نمره آزمون نسل جدید ۱۰۰۰ می باشد .

بورس تحصیلی در ترکیه 2020

تحصیل در ترکیه و مراحل گرفتن اقامت تحصیلی

دو راه متداول برای گرفتن اقامت تحصیلی در ترکیه وجود دارد که راه دوم بسیار آسان تر از راه اول می باشد.

راه اول تحصیل در ترکیه و گرفتن اقامت تحصیلی

در این راه شما با اقامت توریستی ای ۹۰ روزه که به طور پیش فرض با پاسپورت ایران دارید وارد کشور ترکیه می شوید، در این مدت اگر نیاز باشد در آزمون ورودی شرکت می کنید و اقدام به ثبت نام در دانشگاه مورد نظر می کنید سپس با اتمام ثبت نام خود در دانشگاه یک برگه دانشجویی به شما داده می شود که شما باید این برگه را به اداره اقامت ببرید تا اقامت تحصیلی برای شما در ترکیه صادر بشود، مدت زمان این اقامت بستگی به این دارد که شما شهریه چه مدت از دانشگاه خود را پرداخت کرده باشید.

راه دوم تحصیل در ترکیه و گرفتن اقامت تحصیلی (راه آسان)

در این راه که بسیار آسان تر است شما کار ثبت نام را به یکی از کارگزارانی که در این زمینه در ترکیه فعالیت می کنند می سپارید و در مدت کوتاهی برای شما برگه دانشجویی به آدرس شما ارسال می شود و سپس با در دست داشتن این برگه به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه می کنید و اقامت تحصیلی دریافت می کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی :

 • رزومه تحصیل

 • انگیزه نامه

 • در برخی از دانشگاه های ترکیه مدارک کنکور سراسری

 • مدرک ترکی یا انگلیسی(تافل یا آیلتس) بسته به دانشگاه

 • دیپلم و مدارک دبیرستان و ریز نمرات به همراه ترجمه و تایید آموزش و پرورش

 • مدارک توان مالی دانشجو

 • هزینه درخواست بین ۴۰ تا ۱۰۰ دلار

 • نتیجه آزمون دانشگاه ( بستگی به دانشگاه دارد)

 • عکس داوطلب

 • توصیه نامه

تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز تقریبا همین شرایط را دارد و در نیمی از مدت تحصیل خود باید ۲۰ الی ۳۰ واحد درس بگذرانید و نیم دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه خود بکنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیلات تکمیلی :

 • رزومه تحصیلی

 • توصیه نامه

 • مدرک زبان انگلیسی(شرایط آن در دانشگاه مقصد مشخص می شود)

 • شرکت در آزمون TÖMER و اخذ دیپلم زبان ترکی

 • مدارک دوره کارشناسی و یا ارشد به همراه ریز نمرات با ترجمه

 • هزینه درخواست بین ۵۰ – ۱۵۰ دلار

 • کارنامه آزمون ALES یا GREبرای برخی از دانشگاه ها

 • انگیزه نامه

حدود هزینه ها در ترکیه ۴۰۰-۵۰۰ دلار برای یک دانشجو به همراه حدود ۱۰۰ دلار برای کتاب و لوازم التحریر می باشد. هرچند این رقم بسته به نوع زندگی شما می تواند کمتر یا بیشتر نیز باشد و این فقط یک میانگین می باشد.

شرایط بورس :

حداقل معدل مورد نیاز برای بورس کارشناسی نمره ۱۴ برای ارشد نمره ۱۵ و برای دکتری نمره ۱۸ می باشد. فرد نیز باید در سلامت کامل باشد و بیماری خاصی نیز نداشته باشد.

برای آگاهی از شرایط زمان ثبت نام می توانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

تحصیل در ترکیه

مراحل اقدام برای ثبت نام و دریافت ویزای تحصیلی :

 • ورود به سایت دانشگاه مورد نظر

 • اطمینان از داشتن رشته گرایش مورد نظر

 • خواندن مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و اپلای در سایت دانشگاه

 • ثبت نام اینترنتی و تکمیل مدارک

 • شرکت در مصاحبه یا آزمون دانشگاه در صورتی که مورد نیاز دانشگاه باشد

 • انتظار برای نتیجه

تمامی این مراحل به صورت حضوری نیز قابل انجام می باشد.

دانشگاه های برتر ترکیه

اعتبار جهانی مدارک دانشگاه های ترکیه

به دلیل مدارک تحصیلی معتبری که در دانشگاه‌های کشور ترکیه اعطا می‌شود، هیچ نیازی به معادل‌سازی مدرک تحصیلی وجود ندارد و قابل ارائه در تمام دانشگاه‌های معتبر جهان و برای ورود به مقاطع بالاتر است. بنابراین اگر به دنبال آینده تحصیلی درخشان هستید و در حال حاضر در دوره پیش‌دانشگاهی به تحصیل مشغولید، و می‌خواهید وارد رشته‌هایی شوید که احتمال پذیرش‌تان در آن رشته‌ها در کنکور سراسری ایران کم است می‌توانید دانشگاه‌های دولتی و یا غیر دولتی ترکیه را برگزینید

free education in turkey

بهترین فرصت برای تحصیل در ترکیه

اگر بار ها و بار ها در کنکور سراسری شرکت کرده اید اما موفق به تحصیل در رشته هایی مانند پزشکی و دندان پزشکی نشده اید بهترین فرصت برای شما وجود دارد که در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی کشور ترکیه به تحصیل بپردازید. موسسه تراست گلوبال مفتخر است که شما را در تمام این مسیر همراهی کند.

مشاوره تحصیلی رایگان

شما می توانید برای تحصیل در ترکیه از مشاوره رایگان و تخصصی کارشناسان آموزشی ما بهره مند شوید، برای اینکار کافیست شما از طریق لینک زیر وارد صفحه شوید و فرم مشاوره تحصیلی را پر بفرمایید و سپس کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.