اقامت ترکیه 4 روش آسان برای اقدام

ترکیه از کشور های بسیار آسان برای گرفتن اقامت می باشد. و امروزه با توجه به نوسانات نرخ ارز ، مهاجرت ایرانیان عزیز به ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه افزایش چشمگیری داشته است و همین باعث شده است تا روش های گرفتن اقامت ترکیه برای ایرانیان جای سوال داشته باشد ، بنابر این ما هم تصمیم گرفتیم مقاله ای تهیه کنیم تا به صورت شفاف و آسان این روش ها را به تفضیل توضیح دهیم تا در صورتی که نیاز به اقامت ترکیه دارید از طریق این مقاله دید شما باز تر شده و از همه مهم تر نحوه اقامتی را انتخاب کنید که با هدف شما و نوع مهاجرتتان سازگاری دارد.

روش های گرفتن اقامت ترکیه :

روش اول : اقامت توریستی

اگر شما به قصد توریسم و برای استراحت و تفریح نیت سفر به ترکیه دارید و ایرانی هستید نیاز به ویزا ندارید. اما توجه داشته باشید که اگر بدون ویزا می روید تنها اجازه نود روز اقامت در ترکیه را دارید ضمن اینکه محدودیت هایی برای شما وجود دارد.

برای مثال شما با اقامت توریستی نمی توانید به تحصیل بپردازید یا کار تجاری انجام دهید بلکه فقط اجازه اقامت ، تفریح و استراحت دارید . در ضمن اگر نیاز دارید با صرف زمانی حدود پانزده روز می توانید روز های اقامت خود را از 90 روز به 180 روز افزایش دهید و این پروسه چیزی حدود 15 روز طول می کشد.

در ضمن شما می توانید با اجاره یک خانه اقامت خود را برای یک سال افزایش دهید و بعد از آن هم هر سال برای تمدید اقامت ترکیه اقدام کنید و اگر پنج سال به طور مداوم در ترکیه اقامت داشته باشید و هر سال کمتر از یک ماه از کشور خارج شده باشید می توانید اقامت دائم ترکیه را نیز دریافت کنید. همچنین در این مدت می توانید از امتیاز هایی نظیر داشتن حساب بانکی را داشته باشید و همچنین به تعداد دلخواه به کشور ورود و خروج داشته باشید.

لازم به ذکر است که این نوع اقامت از راحت ترین نوع های اقامت می باشد

Istanbul

روش دوم : اقامت از طریق ازدواج

زمانی که شما با یک شخص ترک ازدواج می کنید می توانید بعد از سه سال اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید و در حقیقت از روش های دیگر برای اقامت ترکیه دو سال جلو ترید.

برای اقامت ترکیه از طریق ازدواج شرایطی وجود دارد که ما برای شما لیست کرده ایم :

  • ضمنا مسئولان بابت واقعی بودن و یا صوری بودن ازدواج شما نیز تحقیقات به عمل می آورند و اگر ازدواج شما صوری باشد به شما اقامت دائمی تعلق نمی گیرد.

  • شخصی که شما با او ازدواج می کنید حتما باید ملیت ترک داشته باشد

  • در این مدت شما تنها از طریق توریستی می توانید وارد ترکیه شوید و آن هم برای مدت محدود.

  • ازدواج باید کاملا رسمی باشد و در صورتی که خانم قبلا ازدواج کرده اند 300 روز از روز طلاق باید گذشته باشد.

نکات مهم که برای ازدواج در ترکیه باید مد نظر داشته باشید :

  • اکثر مردم ترکیه اعتقاد دارند بعد از ثبت رسمی ازدواج باید ازدواج خود را از طریق مذهبی نیز انجام دهند صیغه بخوانند(نزد امام جمعه) و مهریه نیز تعیین کنند که البته میزان این مهریه نسبت به مهریه های داخل ایران بسیار کمتر می باشد.
  • مراسم خواستگاری تقریبا شبیه به ایران می باشد.
  • اکثر جهیزیه در ترکیه بر خلاف ایران توسط مرد تامین می شود.
  • برای ثبت ازدواج نیاز به نوبت گرفتن است و ماموران ازدواج این کار را برای شما انجام می دهند.
  • مانند ایران سن ازدواج در ترکیه نیز در حال افزایش می باشد

برای ثبت ازدواج خود می توانید با موسسه تراست گلوبال (Trust Global) تماس بگیرید ما این کار را برای شما راحت انجام داده و توضیحات لازم را نیز به شما خواهیم داد

ازدواج در ترکیه

روش سوم : اقامت تحصیلی ترکیه

برای اقامت تحصیلی ترکیه شما نیاز به مجوز از وزارت آموزش و پرورش ترکیه یا وزارت آموزش عالی ترکیه یا یکی از مراکز زیر مجموعه این وزارتخانه ها دارید.
بدیهیست که پس از گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا مراکز تحصیلی ترکیه می توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کرده و پس از ورود مراحل دریافت اقامت را شروع کنید. نکته مهم این است که ویزای شما حتما باید ویزای تحصیلی باشد. یعنی اگر با ویزای توریستی وارد این کشور شده اید نمی توانید اقامت تحصیلی بگیرید.
در نظر داشته باشید نصف مدت زمان تحصیل شما در آن پنج سال برای گرفتن شهروندی حساب خواهد شد برای مثال اگر تحصیل شما چهار سال طول کشیده است سه سال دیگر برای گرفتن شهروندی نیاز است.

تحصیل در ترکیه

روش چهارم : اقامت کاری

شما می توانید با به استخدام در آمدن در یکی از شرکت های ترکیه ای که برای شما بیمه رد میکنند اقامت کاری دریافت کنید.
این نوع اقامت ترکیه خود از طریق دو روش انجام می گردد

یک – اقدام برای اقامت از داخل کشور ترکیه :

شما می توانید بعد از گرفتن اقامت توریستی و اجاره خانه به دنبال استخدام بروید و بعد از استخدام شدن اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید.

دو – اقدام برای اقامت در خارج از کشور ترکیه :

در این روش ما میتوانیم مدارک شرکت مورد نظر را برای شما ارسال کنیم . سپس شما باید به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنید و از آنها کد پیگیری درخواست کنید. پس از دریافت کد پی گیری آن را برای ما ارسال کنید و ما از طریق وزارت کار پی گیر کار های شما می باشیم.
توجه داشته باشید حقوق شخص خارجی در ترکیه یک و نیم برابر حداقل دستمزد در ترکیه است.
توجه داشته باشید که شرکت ها به ازای هر یک خارجی که استخدام می کنند باید پنج فرد ترکیه ای را استخدام کنند و همچنین سرمایه شرکت باید حداقل صد هزار لیره باشد.
پس شما می توانید خود نیز یک شرکت در ترکیه تاسیس کرده و پنج شهروند ترک را در آن استخدام کنید و نیاز به صد هزار لیره سرمایه دارید.
اگر قصد گرفتن اقامت ترکیه را دارید اما هنوز بین اینکه چه روشی را انتخاب کنید شک دارید و یا اینکه سوالی در مورد هر کدام از روش های گرفتن اقامت ترکیه دارید می توانید با مشاوران حقوقی ما در تماس باشید و ما شما را برای بهترین روشی که مناسب شما باشد و در کمترین زمان و با کمترین هزینه بتوانید به هدف خود برسید راهنمایی می کنیم. شما می توانید برای راهنمایی گرفتن از ما از بخش ارتباط با ما سایت استفاده کنید